Mirek Kemel - Hudební a divadelní léto

Mirek Kemel - Hudební a divadelní léto
Čtvrtek 8. 8. | 19:00
Nádvoří kostela sv. Kláry (Františkánské nám., Cheb)
150 Kč

Civilní písničkář, v občanském životě ceněný a osobitý karikaturista, používá mnohovrstevnaté, poetické obrazy, ve kterých zachycuje silné lidské příběhy na pomezí balad, šansonu a blues. Mirek sám hraje na akordeon, kytaru a ukulele, ale to vše ještě obohacuje skvělá doprovodná kapela. Po albu Ryby, raci (2018) vyšla deska Vlčí stopy (2021) a na jaře singl Oči pod ledem. Nové album vyjde 9/2024.

 

Mirek Kemel je širokému kulturnímu publiku známý především jako vynikající karikaturista, který navázal v pojetí filozofické i politické kresby na Renčína či Jiránka. Už před pár lety ale zaujal i jako folkový písničkář, který kolem sebe soustředil vynikající doprovodné muzikanty. Kemel ve svých textech dokáže být sdílný a přesný, aniž by se uchyloval k textovým klišé či banalitám. Jeho poetika kráčí ve šlépějích vytříbeného českého básnictví i té nejlepší písňové textařiny, Kemel pracuje se srozumitelnými, ale zároveň poetickými metaforami, a dokáže vytvořit až uhrančivou atmosféru celku. Navíc těží z přirozeného, velmi příjemného vypravěčského hlasu – a i hudební stránka jeho písní je jakoby důvěrně známá, přehledná, nikoliv však banální. Jeho harmonie i melodie vždy obsahují překvapivé momenty. 

Na pódiu navíc těží z podpory vynikajících muzikantů, kteří – opřeni o základ jemnějšího folk-rocku – dokážou překračovat hranice žánrů. Co ale plyne z rozhovorů, kterými je koncert doplněn: to nejdůležitější na Kemelově kapele je lidská sounáležitost, to obyčejné, ale zároveň klíčové kamarádství, které překračuje hranici hudby. A snad právě proto dokáže být výsledný pódiový dojem tak přesvědčivý. Bez velkého humbuku vyrostl v posledních deseti letech z Kemela velký písničkář, který dokáže přinášet příběhy s téměř terapeutickým přesahem. Koncertní záznam v intimní atmosféře Café v kině ve Veselí nad Moravou přináší průřez toho nejlepšího z Kemelovy písňové tvorby.

Kapela: 

Vlastimil Konopiský  akustická a elektrická kytara
Tomáš Görtler – akordeon
Petr Tichý  kontrabas
Petr Mikeš – bicí nebo kontrabas
www.mirekkemel.cz

https://www.facebook.com/mirek.kemel.band/