Letní bláznění

Letní bláznění
20.–22. 7. 2023

Krajinka (areál pod Hradem Cheb)

Festival nového cirkusu a pouličního divadla.

Festivalu předchází příměstský tábor pro děti, který pořádáme společně s Muzeem Cheb. Během jednoho týden připraví děti pod vedením zkušených lektorů představení, které celý festival v pátek odpoledne odstartuje.

Součástí festivalu jsou vystoupení předních českých souborů a uskupení, ale také jednotlivců a workshopy pro širokou veřejnost. Během nich si mohou malí i velcí návštěvníci vyzkoušet nejrůznější cirkusové a divadelní techniky, pobavit se a užít si společně strávený čas.

Motto letošního ročníku: Vždyť bláznit je tak snadné.

Letos bychom chtěli zaostřit pozornost diváků na humor.  Humor je návrat ke clownům, clowni jsou návrat k čistému humoru. Těšte se na clownerií v jejích rozmanitých formách od pouličních hádek a bitek v manéži až po létání ve vzduchu pod kopulí šapita s básní na rtech.

Představujeme některé z účinkujících letošního ročníku.

TUTOcirk

TUTOcirk tvoří novocirkusové inscenace pro dětské i dospělé publikum. Pohybuje se na hranici nového cirkusu a pohybového divadla a ve svých inscenacích často spolupracuje s výraznými hudebními osobnostmi. Svébytným vizuálním jazykem zpracovává aktuální společenská téma a v jejich kontextu pokládá sobě i divákovi otázky, bez nucené snahy získat jasně definované odpovědi. V tvorbě pro děti si klade za cíl seznámit mladého diváka se světem nového cirkusu kultivovanou humornou formou.

Novocirkusová company TUTOcirk  se v říjnu 2022 oficiálně vykrystalizovala v rámci spolku Žongléros Ansámbl, pod jejímž jménem do této doby vystupovala. Zapsaný spolek, který uměleckou skupinu nadále zastřešuje, pokračuje ve vzdělávání veřejnosti v plzeňském centru nového cirkusu Cirkuláriu a popularizaci nového cirkusu během festivalu Žonglobalizace.

Airgym Art Company

Nechte se unést do světa fascinující závěsné akrobacie a uměleckých programů!  Profesionální umělecká skupina připravuje nevídané show, které kombinují prvky nového cirkusu, riggingu, efektů létání a poutavé párové akrobacie.

https://airgym.cz/hotel-laputa/

Blackout Paradox

Blackout Paradox je umělecký soubor, který založili Michael Bartizal a Michaela Hradecká v roce 2017. Skupina se zaměřuje na pouliční umění a flow arts s prvky fyzického divadla, tance a akrobacie.

"V našich představeních kombinujeme flow arts, pohybové divadlo, tanec, akrobacii i bojová umění. Kromě ohnivých a světelných show vytváříme také pouliční představení.Klademe důraz na propracované choreografie, perfektní techniku, výraz a jevištní prezentaci performerů.V pohybovém umění hledáme nové cesty. Učíme se. Předáváme zkušenosti. Inspirujeme se navzájem."

Circus Sacra

Circus Sacra je pouliční a cirkusové divadlo, které rozvíjí divadelní žánry založené na fyzickém projevu, zejména ty cirkusové a komediální. Inspiruje se při tom principy klasických i moderních clownů. Hlavní uměleckou osobností Sacra Circusu je herec, gagman, choreograf a clown Števo Capko. Dnes se Sacra Circus věnuje hlavně divadelním a pouličním clowneriím, které můžou být prováděny na ulici v cirkusových šapitó, v divadlech, ale také v originální clownské aréně „CLOWNI S OBLOHOU“, která je jejich přenosnou domovskou scénou.

Koťátko zkázy

Koťátko zkázy je novocirkusově divadelní duo se 4 letou historií. Má na kontě 3 společná představení, s nimiž objelo mnoho českých a slovenských festivalů, a několik dalších spoluprací. Jakub i Helena za sebou mají studium na katedře pantomimy na pražské HAMU.
Cílem Koťátka zkázy je pouliční produkce obohatit o originální zážitek, který kombinuje důkladně nastudované a promyšlené téma vyprávěné s řádnou dávkou ironie a inteligentního i groteskního humoru, párové akrobacie, nonverbálního herectví…a samozřejmě koťátek.

Oblíbený host našeho festivalu opět přiveze divadelně-cirkusovou komedii překonávající všechny limity. Dojde na růžový i černý humor, akrobacii, hru s maskou, dřevorubectví a mnoho dalšího!