Letní bláznění 2024

Letní bláznění
26.–27. 7. 2024

Krajinka (areál pod Hradem Cheb)

Festival nového cirkusu a pouličního divadla.

Program letošního ročníku

Součástí festivalu jsou vystoupení předních českých souborů a uskupení, ale také jednotlivců a workshopy pro širokou veřejnost. Během nich si mohou malí i velcí návštěvníci vyzkoušet nejrůznější cirkusové a divadelní techniky, pobavit se a užít si společně strávený čas.

Losers Cirque Company

Začalo to v roce 2010 na prvním ročníku soutěže Česko Slovensko má talent, kdy Zdeněk Moravec a Petr Horníček, kteří si říkali duo DaeMen, zvítězili. Od té doby vystupovali při nejrůznějších příležitostech a postupně rozšiřovali svoji uměleckou činnost. Prvním celovečerním projektem byl bláznivý kabaret Lidoskop. Časem přibývali další akrobaté a tanečníci a v roce 2014 se na festivalu Letní Letná konala premiéra inscenace The Loser(s), která je dodnes nejhranějším a nejnavštěvovanějším kusem z Lůzří dílny.
Díky skvělým akrobatům, choreografům i režisérům brzy přibyly další projekty, jako Walls & Handbags, Kolaps, Heroes, Ego, Konkurz, Grandiozní nebo rodinné představení Mimjové. Lůzři dnes jezdí nejen po celé republice, ale i po celé Evropě a dokazují, že patří mezi špičku českého nového cirkusu.

Airgym Art Company

Nechte se unést do světa fascinující závěsné akrobacie a uměleckých programů!  Profesionální umělecká skupina připravuje nevídané show, které kombinují prvky nového cirkusu, riggingu, efektů létání a poutavé párové akrobacie.

Letos se můžete těšit na skvělou úvodní show Mezi nebem a zemí, kdy se tato skupina akrobatů představí ve wall dance.

Blackout Paradox

Blackout Paradox je umělecký soubor, který založili Michael Bartizal a Michaela Hradecká v roce 2017. Skupina se zaměřuje na pouliční umění a flow arts s prvky fyzického divadla, tance a akrobacie.

"V našich představeních kombinujeme flow arts, pohybové divadlo, tanec, akrobacii i bojová umění. Kromě ohnivých a světelných show vytváříme také pouliční představení.Klademe důraz na propracované choreografie, perfektní techniku, výraz a jevištní prezentaci performerů.V pohybovém umění hledáme nové cesty. Učíme se. Předáváme zkušenosti. Inspirujeme se navzájem."

Circus Sacra

Circus Sacra je pouliční a cirkusové divadlo, které rozvíjí divadelní žánry založené na fyzickém projevu, zejména ty cirkusové a komediální. Inspiruje se při tom principy klasických i moderních clownů. Hlavní uměleckou osobností Sacra Circusu je herec, gagman, choreograf a clown Števo Capko. Dnes se Sacra Circus věnuje hlavně divadelním a pouličním clowneriím, které můžou být prováděny na ulici v cirkusových šapitó, v divadlech, ale také v originální clownské aréně „CLOWNI S OBLOHOU“, která je jejich přenosnou domovskou scénou.

Kozel ve fraku

Divadelní skupina, reprezentována autorskou dvojicí Anna Kukuczková – Vojtěch Svoboda. Umělecké zaměření skupiny se soustředí na zkoumání, tvorbu a vývoj žánru moderní pantomimy a nonverbálního divadla. Oba interpreti jsou předními osobnostmi nastupující mladé generace mimů a herců mimického divadla. Mají za sebou studium na Katedře pantomimy pražské AMU a v oboru mají bohaté zkušenosti jak na české, tak mezinárodní divadelní scéně. Po posledním úspěšném autorském představení s názvem Absurditky nyní připravuje Kozel ve fraku nové představení s premiérou na podzim tohoto roku.

Ti co u nás byli a byli skvělí

TUTOcirk

TUTOcirk tvoří novocirkusové inscenace pro dětské i dospělé publikum. Pohybuje se na hranici nového cirkusu a pohybového divadla a ve svých inscenacích často spolupracuje s výraznými hudebními osobnostmi. Svébytným vizuálním jazykem zpracovává aktuální společenská téma a v jejich kontextu pokládá sobě i divákovi otázky, bez nucené snahy získat jasně definované odpovědi. V tvorbě pro děti si klade za cíl seznámit mladého diváka se světem nového cirkusu kultivovanou humornou formou.

Novocirkusová company TUTOcirk  se v říjnu 2022 oficiálně vykrystalizovala v rámci spolku Žongléros Ansámbl, pod jejímž jménem do této doby vystupovala. Zapsaný spolek, který uměleckou skupinu nadále zastřešuje, pokračuje ve vzdělávání veřejnosti v plzeňském centru nového cirkusu Cirkuláriu a popularizaci nového cirkusu během festivalu Žonglobalizace.

Koťátko zkázy

Koťátko zkázy je novocirkusově divadelní duo se 4 letou historií. Má na kontě 3 společná představení, s nimiž objelo mnoho českých a slovenských festivalů, a několik dalších spoluprací. Jakub i Helena za sebou mají studium na katedře pantomimy na pražské HAMU.

Cílem Koťátka zkázy je pouliční produkce obohatit o originální zážitek, který kombinuje důkladně nastudované a promyšlené téma vyprávěné s řádnou dávkou ironie a inteligentního i groteskního humoru, párové akrobacie, nonverbálního herectví…a samozřejmě koťátek.

Oblíbený host našeho festivalu opět přiveze divadelně-cirkusovou komedii překonávající všechny limity. Dojde na růžový i černý humor, akrobacii, hru s maskou, dřevorubectví a mnoho dalšího!

Divadlo Toy Machine

Divadlo Toy Machine se zaměřuje na loutkové a objektové divadlo. "V našich představeních vám budeme před zraky rozehrávat obyčejné předměty denní potřeby, ale zároveň se vždy rádi odpíchneme od tradičního přístupu. Česká republika byla velkou loutkovou velmocí, kdy se nad loutkami přemýšlelo a my bychom byli rádi, kdyby jsme se k tomu zase mohli  vrátit. Loutkové divadlo nemusí být jen pro děti, proto naše pohádky jsou často dělané pro různorodého diváka a baví se na nich děti i dospělí. Některé pohádky hrajeme několik let a přibývají další. Pořádáme kreativní dílny, kdy si může každý vyrobit svoji loutku."