Vítáme Vás v Chebu

FIJO Cheb

22. ročník mezinárodního festivalu

FIJO CHEB 2016 skončil :(

Jenže ještě jednu novinku pro Vás máme:) 

Již brzo představíme novou podobu webu FIJO!

 


Kontakt

Prezidium FIJO
Za Mostní branou 5
35002 Cheb
Ředitel festivalu:
Vladimír Keblúšek
Tel: +420602146049
E-mail: keblusek@kcsvoboda.cz

 

Účinkující na festivalu FIJO Cheb 2016:

Batoto Yetu - Portugalsko
Exkluzivní hosté festivalu FIJO. Portugalský soubor Batoto Yetu je kulturním sdružením mládeže, soustředícím se na africkou hudbu a tanec. Filozofií tohoto uskupení je přesvědčení, že kultura a její kořeny jsou základním společenským prvkem národního a sociálního sebeurčení a společenské soudržnosti. Ve svých uměleckých vystoupeních používají tradiční africké tance pocházející převážně z Angoly, Konga, Senegalu a JAR. Většina členů souboru jsou portugalské národnosti s kapverdskými a angolskými kořeny. Od svého založení v roce 1996 pomohl soubor Batoto Yetu společensky začlenit více než 1500 mladých hudebníků a tanečníků skrze umělecké workshopy a další kulturně-vzdělávací aktivity a na svém kontě má přes 350 představení na národní i mezinárodní scéně, zahrnujíc USA, Velkou Británii, Španělsko, Itálii, Angolu, Kapverdské ostrovy, Senegal a pochlubit se může také mnoha vystoupeními v televizních šou.

BRIANZA PARADE BAND-Itálie
Brianza Parade Band pochází z Veduggio con Colzano (Monza-Brianza, Itálie) a na mezinárodním poli působí od roku 2000. V minulých letech se zúčastnil mnoha národních a mezinárodních festivalů a byl přítomný na spoustě přehlídek a akcích věnovaných pochodovým orchestrům. Od roku 2009 se účastní mistrovství pořádaných organizací IMSB, ve kterých v letech 2010, 2012, 2014 a 2015 obsadil první místo a získal titul mistrů Itálie. V roce 2015 se Brianza Parade Band zúčastnil světového mistrovství pochodových show bandů v dánském Kopenhagenu, kde v obrovské konkurenci 48 soutěžících orchestrů obsadil 19. místo. Dirigentem orchestru  Brianza Parade Band je jeho kapelník působící pod vedením vedoucího orchestru panem Robertem Luppinem.


MLÁDEŽNICKÝ DECHOVÝ ORCHESTR OSP KRASOCIN – Polsko
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin -je jednou z nejstarších dechových skupin Svatokřížského vévodství. Orchestr čítá 45 stálých členů a jejich počet se stále rozrůstá. Orchestr byl založen v roce 1905 farním knězem Teodorem Urbanskim. Od roku 1926 je orchestr sponzorován OSP – Dobrovolným hasičským sborem. V roce 2002 se stal vedoucím orchestru pan Bartłomiej Robak a pod jeho vedením se OSP Krasocin stal nejlepším dechovým orchestrem ve Svatokřížském vévodství. Od roku 2005 začal orchestr spolupracovat s mažoretkovou skupinou APLAUZ a její choreografkou paní Iwonou Duszou. V současné době jsou všechna vystoupení orchestru doprovázena mažoretkami. Obě skupiny upoutávají pozornost publika svou profesionalitou, působivými vystoupeními,  mladistvým nadšením a rozmanitým repertoárem zahrnujícím přepisy orchestrálních skladeb, lidovou, ale také moderní popovou hudbu a spousty dalších žánrů. Soutěžní ocenění:
-          Červen 2015 – 23. Polský festival dechových orchestrů: 2. místo v kategorii koncert a 1. místo v kategorii Showparade, Plock
-          Červen 2014 – Grand Prix 42. Polského festivalu nejmladších pochodových orchestrů, Inowroclaw
-          Srpen 2015, srpen 2013 – 1. Místo na Polské přehlídce pochodových orchestrů, Rowy
Významné akce:
-          Mezinárodní festival hudebních skupin, Nová Dubnica, Slovensko, 2015
-          Balkánský folkový festival, Bulharsko, 2014 (2. místo)
-          Letní hudební festival, Minsk Mazowiecki, 2013
-          3. Mezinárodní hudební festival, Frankfurt, Německo 2011
-          Světové Grand Prix ženských volejbalových týmů, Kielce, 2009
-          Mezinárodní hudební festival „The Gold Trumpet“, Kozy, 2008
-          Europarade of Marching Bands, Suchowola 2007SOU LYUBEN KARAVELOV - Bulharsko
Školní orchestr při střední škole Ljuben Karavelov z města Koprivštice (Bulharsko), byl založen v roce 2009 jako živý projev místního hudebního talentu. Prvním mladým muzikantům bylo 10 – 11 let. V roce 2009 zahájil orchestr svým koncertem nový školní rok a v tu dobu měl 12 členů. Po dlouholetém úsilí orchestr značně obohatil svůj repertoár a čítá 27 stálých členů. Za posledních 7 let se orchestr účastnil mnoha festivalů a konkurzů v Bulharsku, kde získal několik cen. Má i několik účastí v zahraničí na festivalech v Polsku, Maďarsku a Německu. Všichni hudebníci jsou žáky místní školy a jsou nesmírně pyšní na svá dostižení. Školní orchestr se stal symbolem prestiže a hraje důležitou roli v životě místní obce.

JUGENDBLASORCHESTER DER STADT AUERBACH IM VOGTLAND - Německo
Orchestr letos oslavuje 45. výročí od vzniku.  Vedoucí jsou profesionální hudebníci. Zkušebnu má orchestr v Geschwister Scholl gymnázia v Auerbachu. V orchestru hrají mladí hudebníci ve věku 10 až 15 let. 
Repertoár orchestru sahá od tradičních dechových hudeb, evergreenů až po moderní populární hudbu v big band stylu.


DECHOVÝ ORCHESTR MLADÝCH ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY JESENÍK 
vznikl v roce 1971. Zakladatelem byl pan Vladimír Vraňovský, který byl přes třicet let jeho uměleckým vedoucím. V současnosti je uměleckým vedoucím orchestru pan Tomáš Uhlíř, dalším dirigentem pan Milan Domes. Za dobu své existence se orchestr rozrostl na zhruba 75-ti členné hudební těleso, ve kterém se vystřídalo přes 370 hudebníků. Členové orchestru nastudovali přes 1000 skladeb a uskutečnili přes 1200 vystoupení. Těžiště repertoáru je tvořeno skladbami současných českých autorů, se kterými orchestr velmi úzce spolupracuje. Na koncertech stále častěji zaznívají i skladby zahraničních autorů soudobé symfonické dechové hudby, transkripce autorů klasické hudby, muzikálové melodie či písně z oblasti populární hudby. Orchestr se pravidelně zúčastňuje festivalů a soutěží v České republice, ale i v zahraničí. Od roku 1974 úspěšně reprezentoval školu, město i ČR v Německu, Slovensku, Nizozemí, Belgii, Polsku, Bulharsku, Norsku, Itálii, Francii, Španělsku, Maďarsku, Chorvatsku, Mexiku, Litvě, Řecku, Rakousku, Tunisku a Číně.

Mezi nejčerstvější úspěchy orchestru patří:
2009 ČR (Ostrava) - zlaté pásmo z mez.soutěže dech.orchestrů + cena poroty za nejlépe provedenou povinnou skladbu 
2011 ČR (Ostrava) - zlaté pásmo z mez.soutěže dech.orchestrů
2012 Polsko (Rybnik) - cena Grand prix Zlatá lyra na mez.soutěžním festivalu dech.orchestrů
2012 Španělsko (Malgrat de Mar) - 1. cena z mez.soutěžního festivalu dech.orchestrů
2014 Maďarsko (Mór) - zlaté pásmo "gold plus" z mezinárodního soutěžního festivalu
2015 Čína (Šanghaj) - účast na prestižním Shanghai Tourism Festival jako vůbec první a jediní     reprezentanti ČR
Na podzim 2007 nahrál orchestr své první studiové CD.

MAŽORETKY CRAZY GIRLS SZUŠ TANEČNÍ S.R.O. JESENÍK
Crazy Girls – mažoretková skupina nejvyšší věkové kategorie pracuje pod Soukromou základní uměleckou školou - taneční, s.r.o., ve které se vyučují děti od 5-ti do 18-ti let v šesti tanečních žánrech. Každá mažoretka prochází povinnou baletní průpravou. Jesenické mažoretky patří k prvním v republice vůbec, o jejich vznik se zasloužila Marta Jurková už v roce 1978. Crazy Girls vystupují v počtu  13 - 17-ti dívek průměrného věku 16 let. Za celou dobu svého působení stačily úspěšně procestovat Francii, Itálii, Španělsko, Sardinii, Německo, Rakousko, Belgii, Holandsko, Bulharsko, Norsko, Polsko, Hong-Kong  a Čínu. S DOM ZUŠ Jeseník spolupracují  opětovně od roku 2009 a zpestřují tak jeho vystoupení. Současnou vedoucí mažoretek Crazy girls je Zuzana Fritscherová.

 

DECHOVÝ ORCHESTR MLADÝCH KRNOV 
byl založen v roce 1961 Karlem Dospivou, který u orchestru působil do roku 2010. Vysoké nároky dirigenta i všech jeho spolupracovníků a pravidelná zkoušková činnost brzy přivedly orchestr mezi nejlepší hudební tělesa tohoto typu v republice.  Svědčí o tom mimo jiné i nepřetržitá vítězství v ústředních kolech soutěží dechových orchestrů ZUŠ od roku 1971 až do roku 1990, čelná umístění v dalších soutěžích na domácích i zahraničních pódiích. Dále se pak soustředí pouze již na soutěže s mezinárodní účastí.  Za dobu své existence byl orchestr opakovaně účastníkem významných festivalů (Kmochův Kolín, FEDO Štětí, FIJO Cheb, Mezinárodní setkání dechových hudeb v Brně, Praze, Ostravě, aj.). Mnohokrát reprezentoval na řadě festivalů v zahraničí (Velká Británie, Holandsko, Belgie, Francie, Německo, Polsko, Španělsko, Rakousko, Chorvatsko). Největší akcí byl pak výjezd orchestru do USA v sezóně 2007/2008.
Pro soubor, jehož současný stav čítá 67 hráčů, je příznačná spolupráce s předními osobnostmi s oblasti dechové hudby, jakož i zaměření na koncertní dechovou hudbu. Od roku 2010 působí u orchestru jako dirigent a umělecký vedoucí bývalý jeho člen a učitel ZUŠ pan Luděk Tlach.

Majorettes Kynšperk nad Ohří 
byly založeny v roce 1974. Už při prvních vystoupeních zazářily na mezinárodním hudebním festivalu FIJO Cheb a byly atraktivní ozdobou všech slavností. Od roku 1980 je choreografkou a trenérkou paní učitelka Mgr. Jaroslava Danešová, pod jejímž vedením patří kynšperské mažoretky ke špičce v České republice i v Evropě. V roce 1992 získala děvčata 1. místo na první oficiální mažoretkové soutěži v České republice, která se konala ve Štětí. K nejcennějším vystoupením patří účinkování v  proslulé ROYAL ALBERT HALL v Londýně ve spolupráci s DOM Krnov. Soubor si cení i poháru za nejlepší kostýmové oblečení, které mu udělila Eurospettacoli Roma. Hlavní činností mažoretek je účinkování na městských, národních i mezinárodních slavnostech a festivalech ve spolupráci s Městským dechovým orchestrem Kynšperk nad Ohří. Oblíbená jsou i pódiová vystoupení mažoretek na nahrávky. 
Během své historie mažoretky nesčetněkrát reprezentovaly naše město na FIJO Cheb, Kmochově Kolíně, FEDU Štětí, Vejvodově Zbraslavi, Sazka aréně. Mnohokrát navštívily Francii a Paříž. Vystupovaly v Římě i na Sardinii. Přestavily se v Anglii, Švédsku, Španělsku, Holandsku, Belgii, Švýcarsku, Maďarsku, Chorvatsku, Rumunsku, Černé Hoře, Bosně a Hercegovině, Německu.
Největší úspěchy:
1996 Mistrovství ČR mažoretek - mistr - seniorky
1996 Majorettes & orchestr Showprogram champion Belgie - Hamont
1999 Mistrovství ČR mažoretek EMA - 1. vicemistr - seniorky - POP
1999 Mistrovství Evropy mažoretek EMA Chorvatsko - Záhřeb - 1. vicemistr - seniorky'
2000 Mistrovství ČR mažoretek EMA - 1. vicemistr - seniorky
2002 Národní šampionát mažoretek NBTA - mistr oblasti - seniorky; 1. vicemistr Čech – seniorky
2006 Mistrovství Evropy mažoretek EMA Itálie-Vicenza – 2. vicemistr - duo seniorky
2007 Mistrovství Evropy mažoretek EMA Montenegro – Tivat – mistr Evropy – solo
2008  Mistrovství  Evropy mažoretek  EMA  Rumunsko  - 2 tituly mistra Evropy
2010  Mistrovství  Evropy mažoretek  EMA Bosna a Hercegovina –1 a 2 vicemistr Evropy-duo
2011  Mistrovství  Evropy mažoretek  EMA Zagreb – 2 vicemistr Evropy solo
Uměleckou vedoucí souboru je Mgr. Jaroslava Danešová. 

DYCHOVÝ ORCHESTR A MAŽORETKY NOVÁ DUBNICA - Slovensko
Dechový orchestr Nová Dubnica byl založený v roce 1975. U jeho zrodu stál tehdejší ředitel Lidové školy umění Štefan Baláž, který si vychoval z řady hudebníků dirigenta Vratislava Hruboša.  Za dirigentskou taktovkou se vystřídali také páni Štefan Vlk, Michal Ševčík a Leoš Staněk, který se později stal i uměleckým šéfem. V roce 1977 byla založena taneční skupina mažoretek a vytvořili tak s orchestrem neoddělitelnou součást. Společně za dobu své činnosti dosáhli řadu úspěchů doma i v zahraničí. Pravidelně se objevují na festivalech: Podtatranský festival, Pádivého Trenčín, FIJO Cheb, Kmochův Kolín, Hlučínske jaro, Festival kvetín San Remo, Festival Verona a další. Členy souboru jsou žáci základních, studenti středních a vysokých škol, ale také pracující muzikanti, kteří v tomto souboru vyrostli. Uměleckým vedoucím souboru je Antonín Maděra. Mažoretky vede Zuzana Balážová a Zuzana Plšková.

                                                                                                               

SDRUŽENÍ DECHOVÉHO ORCHESTRU MLADÝCH ZLÍN
V roce 1946 vznikl ve Zlíně (CZ) v tělovýchovné jednotě Sokol orchestr Dechová hudba mladých, který založil jeho dlouholetý dirigent a umělecký vedoucí pan Karel Trávníček. Přes velmi obtížné začátky dosáhl orchestr vysoké úrovně a po řadu let obsazoval první místa ve své kategorii v celostátních soutěžích. Na Dechovou hudbu mladých přirozeně navazuje a pokračuje Sdružení dechového orchestru mladých Zlín (SDOM Zlín), které bylo ustaveno v roce 1997. Základ orchestru tvoří mladí hudebníci ve věku od 9-ti let ze Zlína a okolí, který si orchestr vychovává. Od svého vzniku (v roce 1946) do dnešní doby prošlo dechovým orchestrem více než 2000 mladých muzikantů, z nichž celá řada patří k vynikajícím profesionálním hudebníkům nebo se věnuje pedagogické činnosti ve výchově dalších mladých muzikantů. Současným dirigentem a uměleckým vedoucím orchestru je pan Libor Mikl a Petr Černocho. 

Nedílnou částí orchestru jsou 3 skupiny mažoretek a twirlerů ve věku od 5-ti do 25-ti let a taneční skupina pod vedením Denisy Kadlecové a Anny Krčmářových. SDOM Zlín se pravidelně představuje svými koncertními a pochodovými vystoupeními nejenom v České republice, ale i v zahraničí. Pro svoje vynikající umělecké kvality je soubor pravidelně zván a vysílán na mezinárodní soutěže a vystoupení do zahraničí. Vystupoval v Norsku, Rakousku, Německu, Francii, Belgii, Lucembursku, Dánsku, Maďarsku, Polsku, Rusku aj., kde získal řadu prvních cen nebo předních ocenění. Repertoár orchestru je velmi bohatý. Vedle skladeb klasické české dechovky a českých lidových písní do něho patří např. skladby klasické, muzikálové a filmové světové hudby, skladby pro velký dechový orchestr, orchestrální i rockové skladby. Naše mažoretková skupina vznikla někdy kolem roku 1997 v podstatě díky rozmaru dirigenta Dechového orchestru mladých ve Zlíně. V současné době je tato skupina rozdělena do 6 menších skupinek – 3 skupiny mažoretek podle věku od 4 až do 22 let, taneční skupina se zaměřením na standardní a latinsko-americké tance, twirlingová skupina specializující se zejména na soutěžní show a skupina cheerleaders a street dance, která se věnuje různým stylům tanců a roztleskávání. V repertoáru máme nejen pochody, ale i show program s taneční muzikou, sóla i dua s rekvizitami, swingové melodie, choreografie s tančícími muzikanty nebo třeba kankán. Již téměř 15 let doprovázíme muzikanty na jejich cestách po světě i po naší zemi, zdokonalujeme se a snažíme se své dovednosti zúročit i na soutěžích. Jsme členy SVAZU MAŽORETEK.


MÓRI IFJÚSÁGI FÚVÓSZENEKAR - Maďarsko
Maďarský soubor "Móri  Ifjúsági Fúvószenekar" vznikl v roce 1981 z dětí místní hudební školy a z německého Menšinového sdružení. Na počátku se účastnili místních festivalů, slavností a sponzorských oslav. Počet hudebníků v orchestru se pomalu zvyšoval a dnes ho tvoří až 100 hudebníků. V roku 1991 se stal orchestr sdružením, což mu umožňuje získat i finanční příspěvky na činnost. Soubor slaví mnoho profesionálních úspěchů na domácích i zahraničních festivalech. Mají za sebou 41 zahraničních vystoupení od Finska až po Izrael. V roce 2001 vyhráli první místo na festivalu v Szolnoku s názvem „Madarské Tisícrocia Národny Festival”. Od roku 2001 se také pravidelně účastní festivalu FIJO Cheb, který byl pro ně první festival po vstupu do EU a tím reprezentovali i celé Maďarsko a jeho kulturu. Vydali 3 CD, 1 LP a 2 DVD. V repertoáru mají více jak 100 skladeb. Dirigentem je pan Sándor Acsaivedúci.

 http://www.morifuvosok.hu/

MĚSTSKÝ DECHOVÝ ORCHESTR CHEB
Městský dechový orchestr, dříve Mládežnický dechový orchestr při LŠU Jindřicha Jindřicha v Chebu byl založen v roce 1958 dirigentem Václavem Kučerou. Z původních 12 členů se soubor postupem času rozrostl až na 60-80 členný dechový orchestr. V celostátních soutěžích dechových orchestrůLŠU získal několikrát prvé místo.
V roce 1977 ukončil pan Kučera činnost u orchestru a na jeho místo nastoupil pan Jaroslav Novotný. Pod jeho vedením soubor nadále dosahoval výborných výsledků. Pan Novotný ukončil práci v roce 1989, aby se po dvouleté přestávce, kdy u orchestru působil Václav Eichler, vrátil a vedl jej do roku 1994. V září 1994 převzal taktovku současný dirigent, absolvent vojenské konzervatoře a bývalý člen MDO, Jiří Smitek. Mezi země, ve kterých orchestr vystupoval, patří Rakousko, Maďarsko, země bývalé SSSR, Německo, Dánsko, Belgie, Holandsko, Švédsko, Norsko, Bulharsko, Francie, Itálie, Švýcarsko, Kanada, Malajsie a Čína.
Největší úspěchy:

2. cena na světové soutěži v Malajské Kuala Lumpur 2011 
(celkově 11. pozice v show mezi početnou konkurencí převážně z Asie)
1. cena na světové soutěži v italské Monze 2003
(2. místo v pochodové soutěži, celkově 8. pozice v show mezi početnou konkurencí z celého světa)
1. cena na světové soutěži v německé Postupimi 2001
(3. místo ve své kategorii a celkově 7.pozice mezi početnou konkurencí z celého světa)
1. cena na světové soutěži v kanadském Calgary 2000  
(1.místo ve své kategorii a celkově 4.pozice mezi bezmála 150 orchestry z celého světa)
3 x 1. cena na světové soutěži ve švýcarském Curychu 1999
(1. místo v koncertní, pochodové i show soutěži)
Jako jediný orchestr z České republiky je členem World Asociation of Marching and Show Bands


VETERÁNÍ MDO CHEB
Po ukončení činnosti u Mládežnického dechového orchestru v Chebu (MDO) napadlo pana Václava Kučeru, zakladatele tohoto orchestru i zakladatele festivalu FIJO, dále využít muzikantského potenciálu hudebníků, kteří již skončili v MDO, ale dále byli aktivními muzikanty v různých orchestrech a hudebních školách při festivalu FIJO. Od nápadu nebylo daleko k realizaci a tak na festivalu FIJO 1992 poprvé vystoupil orchestr složený převážně z bývalých členů MDO pod vedením pana Václava Kučery s názvem „Veteráni MDO Cheb“, později také „Stará garda MDO Cheb“. Od roku 1992 se tento orchestr, v posledních letech s názvem „Veteráni MDO Cheb“, již tradičně zúčastňuje všech ročníků festivalu při zahájení, průvodu a slavnostním ukončení FIJO. S ohledem na to, že tito muzikanti se prakticky scházejí s různými obměnami po dvou letech v den zahájení festivalu (bez společných zkoušek a nácviku), nelze dopředu odhadnou, kolik jich bude, ale prakticky na každém ročníku je to jeden z nejpočetnějších orchestrů, který doprovází i bývalí muzikanti, kteří již aktivně nehrají. Pro nás, bývalé členy MDO Cheb je FIJO nejen příležitostí dokázat, že to s nástroji ještě umíme, ale také je to setkání kamarádů, kteří mají možnost zavzpomínat na ty krásné, společně prožité časy při působení v MDO Cheb.

...................................................

UŽ MÁME I PLAKÁT:)

UŽ SE NA VÁS TĚŠÍME:) 

..........................................................................................................................................
Účinkující na festivalu FIJO Cheb 2014:

Městský orchestr mladých Dolní Benešov a mažoretky AMA Opava
Městský orchestr mladých, který působí pod záštitou Kulturního domu při Městském úřadě v Dolním Benešově, má něco přes 60 členů. Dirigentem a uměleckým vedoucím v jedné osobě je pan Bohumír Stoklasa. Kromě mnoha koncertních vystoupení v různých městech a obcích lze toto těleso potkat na různých festivalech u nás i v zahraničí (např. v Německu, Rakousku, Polsku, Francii, Itálii a Maďarsku). Patronem a zřizovatelem je Městský úřad v Dolním Benešově, který se o své svěřence stará a napomáhá k jejich existenci a růstu. Od roku 1994 vystupuje orchestr spolu s mažoretkami „Variace“ z Havířova, pod vedením paní Edity Chwistkové. Tato mažoretková skupina je vůbec první založenou v tehdejším Československu, a to v roce 1970. Vystupovaly za doprovodu mnoha orchestrů v řadě zemí – např. v Alžírsku, Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Polsku, Irsku, a Maďarsku. Za dobu svého působení se orchestr zúčastnil celé řady domácích i zahraničních soutěžních či přehlídkových festivalů, odkud si již přivezl celou řadu ocenění. Mezi nejúspěšnější patří získání ocenění v podobě
1. místa absolutního vítěze na mezinárodním festivalu „Zlatá lyra“ v polském Rybniku v roce 2001. Velké úspěchy orchestr sklízí také například v Německu, a to zejména v severoněmeckém Böselu na festivalu „EURO-MUSIKTAGE“, kterého se zúčastnil v létech 1997, 1999, 2001, 2003 a 2009. Stejně jako v roce 2001 i v roce 2009 se stal na uvedeném festivalu vítězem své skupiny, vítězem diváckého hlasování a v konkurenci 38 orchestrů z celé Evropy se stal i absolutním vítězem celého festivalu.                        
Mladí hudebníci si dali mnoho cílů - zvyšovat svoji hudební úroveň, dělat radost svým příznivcům a bohatě vyplňovat svůj volný čas tak, aby i nadále platilo to krásné úsloví „Co Čech, to muzikant“.

http://www.orchestr-dolnibenesov.unas.cz/

Dychový orchestr a mažoretky Nová Dubnica
Dechový orchestr Nová Dubnica byl založený v roce 1975. U jeho zrodu stál tehdejší ředitel Lidové školy umění Štefan Baláž, který si vychoval z řady hudebníků dirigenta Vratislava Hruboša.  Za dirigenstkou taktovkou se vystřídali také páni Štefan Vlk, Michal Ševčík a Leoš Staněk, který se později stal i uměleckým šéfem. V roce 1977 byla založena taneční skupina mažoretek a vytvořili tak s orchestrem neoddělitelnou součást. Společně za dobu své činnosti dosáhli řadu úspěchů doma i v zahraničí. Pravidelně se objevují na festivalech: Podtatranský festival, Pádivého Trenčín, FIJO Cheb, Kmochův Kolín, Hlučínske jaro, Festival kvetín San Remo, Festival Verona a další. Členy souboru jsou žáci základních, studenti středních a vysokých škol, ale také pracující muzikanti, kteří v tomto souboru vyrostli. Uměleckým vedoucím souboru je Antonín Maděra. Mažoretky vede Zuzana Balážová a Zuzana Plšková. 

http://www.ndorchester.sk/

Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník a Mažoretky SZUŠ taneční
Orchestr vznikl v roce 1971. Zakladatelem je pan Vladimír Vraňovský, který byl přes třicet let jeho uměleckým vedoucím. V současnosti je uměleckým vedoucím orchestru pan Tomáš Uhlíř, dalším dirigentem pan Milan Domes. Za dobu své existence se orchestr rozrostl na zhruba 75-ti členné hudební těleso, kde se vystřídalo přes 370 hudebníků. Členové orchestru nastudovali přes 1000 skladeb a uskutečnili přes tisíc vystoupení. Těžiště repertoáru je tvořeno skladbami současných českých autorů, se kterými orchestr velmi úzce spolupracuje. Orchestr se pravidelně zúčastňuje festivalů a soutěží v České republice, ale i v zahraničí. K orchestru patří neodmyslitelně i mažoretky a o jejich vznik se zasloužila Marta Jurková už v roce 1978. Za celou dobu svého působení stačily úspěšně procestovat Francii, Itálii, Španělsko, Sardinii, Německo, Rakousko, Belgii, Holandsko, Bulharsko, Norsko, Polsko. Největším úspěchem bylo účinkování v přímém přenosu několika televizí u příležitosti oslav Nového čínského roku v Hong – Kongu. Skupina pracovala 10 let pod vedením Lady Stejskalové, v současné době mažoretky připravuje Zuzana Fritscherová. 

http://www.dom.zusjes.cz/index.php

Dechový orchestr mladých Krnov a Majorettes Kynšperk nad Ohří
Již padesát let existuje při Základní umělecké škole v Krnově Dechový orchestr mladých, jehož zakladatelem, uměleckým vedoucím a dirigentem byl po takřka 50 let pan Karel Dospiva, bývalý ředitel LŠU a učitel houslí, trubky a lesního rohu. Orchestr vznikl na podzim v roku 1961. Původně měl Karel Dospiva v úmyslu založit orchestr smyčcový. Tato myšlenka však ztroskotala na nedostatku hráčů. Po této stránce poskytovalo lepší podmínky oddělení dechové a tak se nakonec podařilo vytvořit soubor dechový. Tehdy tento zhruba třicetičlenný soubor poprvé vystoupil 1. 5. 1962 v Krnově, kdy zahrál několik pochodů – Tempo, Naší mládeži, Šly panenky, Kolíne, Kolíne a další. Do Chebu za Vámi přijede více jak 50ti členný orchestr pod vedením dirigenta Luďka Tlacha. Společně s nimi vystoupí Majorettes Kynšperk nad Ohří. Byly založeny v roce 1974. Od roku 1980 je choreografkou a trenérkou Mgr. Jaroslava Danešová. Hlavní činností Majorettes je účinkování na městských, národních i mezinárodních slavnostech a festivalech. K nejcennějším vystoupením patří účinkování v proslulé Royal Albert Hall v Londýně. 

 http://www.domkrnov.cz/

Móri Ifjúsági Fúvószenekar
Maďarský soubor "Móri  Ifjúsági Fúvószenekar" vznikl v roce 1981 z dětí místní hudební školy a z německého Menšinového sdružení. Na počátku se účastnili místních festivalů, slavností a sponzorských oslav. Počet hudebníků v orchestru se pomalu zvyšoval a dnes ho tvoří až 100 hudebníků. V roku 1991 se stal orchestr sdružením, což mu umožňuje získat i finanční příspěvky na činnost. Soubor slaví mnoho profesionálních úspěchů na domácích i zahraničních festivalech. Mají za sebou 41 zahraničních vystoupení od Finska až po Izrael. V roce 2001 vyhráli první místo na festivalu v Szolnoku s názvem „Madarské Tisícrocia Národny Festival”. Od roku 2001 se také pravidelně účastní festivalu FIJO Cheb, který byl pro ně první festival po vstupu do EU a tím reprezentovali i celé Maďarsko a jeho kulturu. Vydali 3 CD, 1 LP a 2 DVD. V repertoáru mají více jak 100 skladeb. Dirigentem je pan Sándor Acsaivedúci.


 http://www.morifuvosok.hu/

Model Youth Orchestra Oleksandriya - Ukrajina
Dětský dechový orchestr Alexandria vznikl v roce 1969. Hlavním cílem tělesa je zapojení školních dětí do dechové hudby, rozvoj hudebních schopností a talentu. Mnoha členům toto zaměření pomohlo najít místo v pozdějším životě. Zakladatelem orchestru i prvním dirigentem byl Jaroslav Pylypovych Gryň. V roce 1977 orchestr získal titul národní umělec. Od roku 1981 až do současnosti vede orchestr dirigent Vakulin Volodymyr Pavldvych. Cena z roku 1977 není však jediná. V roce 1995 orchestr získal titul Laureát 8. mezinárodní soutěže dechových orchestrů. Účastní se velkého množství národních i mezinárodních soutěží a to s nemalými úspěchy. V jeho repertoáru můžete slyšet hudbu světových autorů doby minulé i té současné. 

Leones Marching Band
Mexická pochodová kapela Leones
Tuto kapelu založil v roce 2003 Luis Manuel Herrera, který je hudebním a uměleckým ředitelem. Významná vystoupení proběhla na území Mexika, USA a i v dalších zemích. V současné době má více než 150 studentů hudby střední školy GENERAL No1 EMILIANO ZAPATA z Veracruz – Mexiko, ředitelem této školy je pan Eloy Fernandez Gasca. “Leones” mají národní i mezinárodní repertoár. Jejich oblečení je originální, celá kapela je oblečena v tradičním Mariachi stylu, jehož součástí jsou velká sombrera. Také tanečníci budou oblečeni v tradičních kostýmech typických pro Mexiko. Kapela během svého působení získala řadu význačných ocenění a to jak národních tak i mezinárodních.

Spielmannszug TV "Deutsche Eiche" Hirschfeld
Pochodový orchestr Spielmannszug TV "Deutsche Eiche" Hirschfeld byl založen v roce 1906 a skládá se celkem z 60ti členů, z toho 30 juniorů. V Chebu Vám zahrají 28. 6. od 9 h v průvodu městem a také se v tento představí na přehlídce showbandů v 16 h ve FIJO aréně - náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Více v programu fija.

Таgil-band při Nižnětagilské filharmonii 
Оrchestr populární a jazzové muziky «Таgil-band» při Nižnětagilské filharmonii
Dirigent  - Sergey Šmakov
Mnohonásobný laureát Všeruských a mezinárodních soutěží a festivalů estrádně – dechový orchestr Tagil-Band oslavil v roce 2012 svoje výročí, je to nejznámější těleso v Nižním Tagilu. Tento ansámbl je ozdobou každé městské slavnosti po celý rok. Orchestr složený z 27 hudebníků prezentuje moderní, nápadný a hravý styl hudby, zúčastňuje se závěrečných defilé jako „Tančící orchestr“ na koncertních scénách doma i v zahraničí. V repertoáru Tagil-bandu jsou šlágry 80-90 let, které osloví široké publikům, klasický jazz, blues a samozřejmě pochodové melodie.  


Městský dechový orchestr Cheb

Městský dechový orchestr, dříve Mládežnický dechový orchestr při LŠU Jindřicha Jindřicha v Chebu byl založen v roce 1958 dirigentem Václavem Kučerou. Z původních 12 členů se soubor postupem času rozrostl až na 60-80 členný dechový orchestr. V celostátních soutěžích dechových orchestrů LŠU získal několikrát prvé místo.
V roce 1977 ukončil pan Kučera činnost u orchestru a na jeho místo nastoupil pan Jaroslav Novotný. Pod jeho vedením soubor nadále dosahoval výborných výsledků. Pan Novotný ukončil práci v roce 1989, aby se po dvouleté přestávce, kdy u orchestru působil Václav Eichler, vrátil a vedl jej do roku 1994. V září 1994 převzal taktovku současný dirigent, absolvent vojenské konzervatoře a bývalý člen MDO, Jiří Smitek.
Mezi země, ve kterých orchestr vystupoval, patří Rakousko, Maďarsko, země bývalé SSSR, Německo, Dánsko, Belgie, Holandsko, Švédsko, Norsko, Bulharsko, Francie, Itálie, Švýcarsko, Kanada, Malajsie a Čína.
Největší úspěchy:
2. cena na světové soutěži v Malajské Kuala Lumpur 2011 
(celkově 11. pozice v show mezi početnou konkurencí převážně z Asie)
1. cena na světové soutěži v italské Monze 2003
(2. místo v pochodové soutěži, celkově 8. pozice v show mezi početnou konkurencí z celého světa)
1. cena na světové soutěži v německé Postupimi 2001
(3. místo ve své kategorii a celkově 7.pozice mezi početnou konkurencí z celého světa)
1. cena na světové soutěži v kanadském Calgary 2000  
(1.místo ve své kategorii a celkově 4.pozice mezi bezmála 150 orchestry z celého světa)
3 x 1. cena na světové soutěži ve švýcarském Curychu 1999
(1. místo v koncertní, pochodové i show soutěži)
Jako jediný orchestr z České republiky je členem World Asociation of Marching and Show Bands


Novinky

FIJO 2016 nekončí

I když 22. ročník skončil - máme ještě jedno překvapení. Již brzo spustíme novou podobu webu. Sledujte nás:) 

Czechtourism

Odpočet času

Odpočet času do zahájení festivalu

Vstupenky

Vstupenky na závěrečnou show na Lokomotivě se již prodávají. Tak neváhejte:) Počet je omezen na 2000 kusů.

Prezident festivalu

Prezidentem letošního ročníku FIJO 2016 bude Stan Michalski - významný emeritní profesor hudby, dirigent, pedagog, umělec a porotce show band soutěží. Je také  aktivním členem národních a mezinárodních hudebních asociací. Festival FIJO si oblíbil a v posledních letech je jeho pravidelným účastníkem. 

Info

Programme

  THE FESTIVAL PROGRAMME - download 

Czechtourism

Deutsch Version des Festivalprogramms

  Deutsch Version des Festivalprogramms

PŘIHLÁŠKA V NĚMČINĚ 2016

  ANMELDEFORMULAR - FIJO 2016

PŘIHLÁŠKA V ČEŠTINĚ 2016

  Přihlašovací formulář a pravidla FIJO 2016