Vítáme Vás v Chebu

FIJO Cheb

22. ročník mezinárodního festivalu

FIJO CHEB 2016

Udělejte si čas a přijďe si užít jedinečnou akci:)

Datum: 30. 6. - 3. 7. 2016.
Těšíme se na Vás:)

 


Kontakt

Prezidium FIJO
Za Mostní brannou 5
35002 Cheb
Ředitel festivalu:
Vladimír Keblúšek
Tel: +420602146049
E-mail: keblusek@kcsvoboda.cz

 

Účinkující na festivalu FIJO Cheb 2016:

Batoto Yetu - Portugalsko
Exkluzivní hosté festivalu FIJO. Portugalský soubor Batoto Yetu je kulturním sdružením mládeže, soustředícím se na africkou hudbu a tanec. Filozofií tohoto uskupení je přesvědčení, že kultura a její kořeny jsou základním společenským prvkem národního a sociálního sebeurčení a společenské soudržnosti. Ve svých uměleckých vystoupeních používají tradiční africké tance pocházející převážně z Angoly, Konga, Senegalu a JAR. Většina členů souboru jsou portugalské národnosti s kapverdskými a angolskými kořeny. Od svého založení v roce 1996 pomohl soubor Batoto Yetu společensky začlenit více než 1500 mladých hudebníků a tanečníků skrze umělecké workshopy a další kulturně-vzdělávací aktivity a na svém kontě má přes 350 představení na národní i mezinárodní scéně, zahrnujíc USA, Velkou Británii, Španělsko, Itálii, Angolu, Kapverdské ostrovy, Senegal a pochlubit se může také mnoha vystoupeními v televizních šou.

BRIANZA PARADE BAND-Itálie
Brianza Parade Band pochází z Veduggio con Colzano (Monza-Brianza, Itálie) a na mezinárodním poli působí od roku 2000. V minulých letech se zúčastnil mnoha národních a mezinárodních festivalů a byl přítomný na spoustě přehlídek a akcích věnovaných pochodovým orchestrům. Od roku 2009 se účastní mistrovství pořádaných organizací IMSB, ve kterých v letech 2010, 2012, 2014 a 2015 obsadil první místo a získal titul mistrů Itálie. V roce 2015 se Brianza Parade Band zúčastnil světového mistrovství pochodových show bandů v dánském Kopenhagenu, kde v obrovské konkurenci 48 soutěžících orchestrů obsadil 19. místo. Dirigentem orchestru  Brianza Parade Band je jeho kapelník působící pod vedením vedoucího orchestru panem Robertem Luppinem.


MLÁDEŽNICKÝ DECHOVÝ ORCHESTR OSP KRASOCIN – Polsko
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin -je jednou z nejstarších dechových skupin Svatokřížského vévodství. Orchestr čítá 45 stálých členů a jejich počet se stále rozrůstá. Orchestr byl založen v roce 1905 farním knězem Teodorem Urbanskim. Od roku 1926 je orchestr sponzorován OSP – Dobrovolným hasičským sborem. V roce 2002 se stal vedoucím orchestru pan Bartłomiej Robak a pod jeho vedením se OSP Krasocin stal nejlepším dechovým orchestrem ve Svatokřížském vévodství. Od roku 2005 začal orchestr spolupracovat s mažoretkovou skupinou APLAUZ a její choreografkou paní Iwonou Duszou. V současné době jsou všechna vystoupení orchestru doprovázena mažoretkami. Obě skupiny upoutávají pozornost publika svou profesionalitou, působivými vystoupeními,  mladistvým nadšením a rozmanitým repertoárem zahrnujícím přepisy orchestrálních skladeb, lidovou, ale také moderní popovou hudbu a spousty dalších žánrů. Soutěžní ocenění:
-          Červen 2015 – 23. Polský festival dechových orchestrů: 2. místo v kategorii koncert a 1. místo v kategorii Showparade, Plock
-          Červen 2014 – Grand Prix 42. Polského festivalu nejmladších pochodových orchestrů, Inowroclaw
-          Srpen 2015, srpen 2013 – 1. Místo na Polské přehlídce pochodových orchestrů, Rowy
Významné akce:
-          Mezinárodní festival hudebních skupin, Nová Dubnica, Slovensko, 2015
-          Balkánský folkový festival, Bulharsko, 2014 (2. místo)
-          Letní hudební festival, Minsk Mazowiecki, 2013
-          3. Mezinárodní hudební festival, Frankfurt, Německo 2011
-          Světové Grand Prix ženských volejbalových týmů, Kielce, 2009
-          Mezinárodní hudební festival „The Gold Trumpet“, Kozy, 2008
-          Europarade of Marching Bands, Suchowola 2007SOU LYUBEN KARAVELOV - Bulharsko
Školní orchestr při střední škole Ljuben Karavelov z města Koprivštice (Bulharsko), byl založen v roce 2009 jako živý projev místního hudebního talentu. Prvním mladým muzikantům bylo 10 – 11 let. V roce 2009 zahájil orchestr svým koncertem nový školní rok a v tu dobu měl 12 členů. Po dlouholetém úsilí orchestr značně obohatil svůj repertoár a čítá 27 stálých členů. Za posledních 7 let se orchestr účastnil mnoha festivalů a konkurzů v Bulharsku, kde získal několik cen. Má i několik účastí v zahraničí na festivalech v Polsku, Maďarsku a Německu. Všichni hudebníci jsou žáky místní školy a jsou nesmírně pyšní na svá dostižení. Školní orchestr se stal symbolem prestiže a hraje důležitou roli v životě místní obce.

JUGENDBLASORCHESTER DER STADT AUERBACH IM VOGTLAND - Německo
Orchestr letos oslavuje 45. výročí od vzniku.  Vedoucí jsou profesionální hudebníci. Zkušebnu má orchestr v Geschwister Scholl gymnázia v Auerbachu. V orchestru hrají mladí hudebníci ve věku 10 až 15 let. 
Repertoár orchestru sahá od tradičních dechových hudeb, evergreenů až po moderní populární hudbu v big band stylu.


DECHOVÝ ORCHESTR MLADÝCH ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY JESENÍK 
vznikl v roce 1971. Zakladatelem byl pan Vladimír Vraňovský, který byl přes třicet let jeho uměleckým vedoucím. V současnosti je uměleckým vedoucím orchestru pan Tomáš Uhlíř, dalším dirigentem pan Milan Domes. Za dobu své existence se orchestr rozrostl na zhruba 75-ti členné hudební těleso, ve kterém se vystřídalo přes 370 hudebníků. Členové orchestru nastudovali přes 1000 skladeb a uskutečnili přes 1200 vystoupení. Těžiště repertoáru je tvořeno skladbami současných českých autorů, se kterými orchestr velmi úzce spolupracuje. Na koncertech stále častěji zaznívají i skladby zahraničních autorů soudobé symfonické dechové hudby, transkripce autorů klasické hudby, muzikálové melodie či písně z oblasti populární hudby. Orchestr se pravidelně zúčastňuje festivalů a soutěží v České republice, ale i v zahraničí. Od roku 1974 úspěšně reprezentoval školu, město i ČR v Německu, Slovensku, Nizozemí, Belgii, Polsku, Bulharsku, Norsku, Itálii, Francii, Španělsku, Maďarsku, Chorvatsku, Mexiku, Litvě, Řecku, Rakousku, Tunisku a Číně.

Mezi nejčerstvější úspěchy orchestru patří:
2009 ČR (Ostrava) - zlaté pásmo z mez.soutěže dech.orchestrů + cena poroty za nejlépe provedenou povinnou skladbu 
2011 ČR (Ostrava) - zlaté pásmo z mez.soutěže dech.orchestrů
2012 Polsko (Rybnik) - cena Grand prix Zlatá lyra na mez.soutěžním festivalu dech.orchestrů
2012 Španělsko (Malgrat de Mar) - 1. cena z mez.soutěžního festivalu dech.orchestrů
2014 Maďarsko (Mór) - zlaté pásmo "gold plus" z mezinárodního soutěžního festivalu
2015 Čína (Šanghaj) - účast na prestižním Shanghai Tourism Festival jako vůbec první a jediní     reprezentanti ČR
Na podzim 2007 nahrál orchestr své první studiové CD.

MAŽORETKY CRAZY GIRLS SZUŠ TANEČNÍ S.R.O. JESENÍK
Crazy Girls – mažoretková skupina nejvyšší věkové kategorie pracuje pod Soukromou základní uměleckou školou - taneční, s.r.o., ve které se vyučují děti od 5-ti do 18-ti let v šesti tanečních žánrech. Každá mažoretka prochází povinnou baletní průpravou. Jesenické mažoretky patří k prvním v republice vůbec, o jejich vznik se zasloužila Marta Jurková už v roce 1978. Crazy Girls vystupují v počtu  13 - 17-ti dívek průměrného věku 16 let. Za celou dobu svého působení stačily úspěšně procestovat Francii, Itálii, Španělsko, Sardinii, Německo, Rakousko, Belgii, Holandsko, Bulharsko, Norsko, Polsko, Hong-Kong  a Čínu. S DOM ZUŠ Jeseník spolupracují  opětovně od roku 2009 a zpestřují tak jeho vystoupení. Současnou vedoucí mažoretek Crazy girls je Zuzana Fritscherová.

 

DECHOVÝ ORCHESTR MLADÝCH KRNOV 
byl založen v roce 1961 Karlem Dospivou, který u orchestru působil do roku 2010. Vysoké nároky dirigenta i všech jeho spolupracovníků a pravidelná zkoušková činnost brzy přivedly orchestr mezi nejlepší hudební tělesa tohoto typu v republice.  Svědčí o tom mimo jiné i nepřetržitá vítězství v ústředních kolech soutěží dechových orchestrů ZUŠ od roku 1971 až do roku 1990, čelná umístění v dalších soutěžích na domácích i zahraničních pódiích. Dále se pak soustředí pouze již na soutěže s mezinárodní účastí.  Za dobu své existence byl orchestr opakovaně účastníkem významných festivalů (Kmochův Kolín, FEDO Štětí, FIJO Cheb, Mezinárodní setkání dechových hudeb v Brně, Praze, Ostravě, aj.). Mnohokrát reprezentoval na řadě festivalů v zahraničí (Velká Británie, Holandsko, Belgie, Francie, Německo, Polsko, Španělsko, Rakousko, Chorvatsko). Největší akcí byl pak výjezd orchestru do USA v sezóně 2007/2008.
Pro soubor, jehož současný stav čítá 67 hráčů, je příznačná spolupráce s předními osobnostmi s oblasti dechové hudby, jakož i zaměření na koncertní dechovou hudbu. Od roku 2010 působí u orchestru jako dirigent a umělecký vedoucí bývalý jeho člen a učitel ZUŠ pan Luděk Tlach.

Majorettes Kynšperk nad Ohří 
byly založeny v roce 1974. Už při prvních vystoupeních zazářily na mezinárodním hudebním festivalu FIJO Cheb a byly atraktivní ozdobou všech slavností. Od roku 1980 je choreografkou a trenérkou paní učitelka Mgr. Jaroslava Danešová, pod jejímž vedením patří kynšperské mažoretky ke špičce v České republice i v Evropě. V roce 1992 získala děvčata 1. místo na první oficiální mažoretkové soutěži v České republice, která se konala ve Štětí. K nejcennějším vystoupením patří účinkování v  proslulé ROYAL ALBERT HALL v Londýně ve spolupráci s DOM Krnov. Soubor si cení i poháru za nejlepší kostýmové oblečení, které mu udělila Eurospettacoli Roma. Hlavní činností mažoretek je účinkování na městských, národních i mezinárodních slavnostech a festivalech ve spolupráci s Městským dechovým orchestrem Kynšperk nad Ohří. Oblíbená jsou i pódiová vystoupení mažoretek na nahrávky. 
Během své historie mažoretky nesčetněkrát reprezentovaly naše město na FIJO Cheb, Kmochově Kolíně, FEDU Štětí, Vejvodově Zbraslavi, Sazka aréně. Mnohokrát navštívily Francii a Paříž. Vystupovaly v Římě i na Sardinii. Přestavily se v Anglii, Švédsku, Španělsku, Holandsku, Belgii, Švýcarsku, Maďarsku, Chorvatsku, Rumunsku, Černé Hoře, Bosně a Hercegovině, Německu.
Největší úspěchy:
1996 Mistrovství ČR mažoretek - mistr - seniorky
1996 Majorettes & orchestr Showprogram champion Belgie - Hamont
1999 Mistrovství ČR mažoretek EMA - 1. vicemistr - seniorky - POP
1999 Mistrovství Evropy mažoretek EMA Chorvatsko - Záhřeb - 1. vicemistr - seniorky'
2000 Mistrovství ČR mažoretek EMA - 1. vicemistr - seniorky
2002 Národní šampionát mažoretek NBTA - mistr oblasti - seniorky; 1. vicemistr Čech – seniorky
2006 Mistrovství Evropy mažoretek EMA Itálie-Vicenza – 2. vicemistr - duo seniorky
2007 Mistrovství Evropy mažoretek EMA Montenegro – Tivat – mistr Evropy – solo
2008  Mistrovství  Evropy mažoretek  EMA  Rumunsko  - 2 tituly mistra Evropy
2010  Mistrovství  Evropy mažoretek  EMA Bosna a Hercegovina –1 a 2 vicemistr Evropy-duo
2011  Mistrovství  Evropy mažoretek  EMA Zagreb – 2 vicemistr Evropy solo
Uměleckou vedoucí souboru je Mgr. Jaroslava Danešová. 

DYCHOVÝ ORCHESTR A MAŽORETKY NOVÁ DUBNICA - Slovensko
Dechový orchestr Nová Dubnica byl založený v roce 1975. U jeho zrodu stál tehdejší ředitel Lidové školy umění Štefan Baláž, který si vychoval z řady hudebníků dirigenta Vratislava Hruboša.  Za dirigentskou taktovkou se vystřídali také páni Štefan Vlk, Michal Ševčík a Leoš Staněk, který se později stal i uměleckým šéfem. V roce 1977 byla založena taneční skupina mažoretek a vytvořili tak s orchestrem neoddělitelnou součást. Společně za dobu své činnosti dosáhli řadu úspěchů doma i v zahraničí. Pravidelně se objevují na festivalech: Podtatranský festival, Pádivého Trenčín, FIJO Cheb, Kmochův Kolín, Hlučínske jaro, Festival kvetín San Remo, Festival Verona a další. Členy souboru jsou žáci základních, studenti středních a vysokých škol, ale také pracující muzikanti, kteří v tomto souboru vyrostli. Uměleckým vedoucím souboru je Antonín Maděra. Mažoretky vede Zuzana Balážová a Zuzana Plšková.

                                                                                                               

SDRUŽENÍ DECHOVÉHO ORCHESTRU MLADÝCH ZLÍN
V roce 1946 vznikl ve Zlíně (CZ) v tělovýchovné jednotě Sokol orchestr Dechová hudba mladých, který založil jeho dlouholetý dirigent a umělecký vedoucí pan Karel Trávníček. Přes velmi obtížné začátky dosáhl orchestr vysoké úrovně a po řadu let obsazoval první místa ve své kategorii v celostátních soutěžích. Na Dechovou hudbu mladých přirozeně navazuje a pokračuje Sdružení dechového orchestru mladých Zlín (SDOM Zlín), které bylo ustaveno v roce 1997. Základ orchestru tvoří mladí hudebníci ve věku od 9-ti let ze Zlína a okolí, který si orchestr vychovává. Od svého vzniku (v roce 1946) do dnešní doby prošlo dechovým orchestrem více než 2000 mladých muzikantů, z nichž celá řada patří k vynikajícím profesionálním hudebníkům nebo se věnuje pedagogické činnosti ve výchově dalších mladých muzikantů. Současným dirigentem a uměleckým vedoucím orchestru je pan Libor Mikl a Petr Černocho. 

Nedílnou částí orchestru jsou 3 skupiny mažoretek a twirlerů ve věku od 5-ti do 25-ti let a taneční skupina pod vedením Denisy Kadlecové a Anny Krčmářových. SDOM Zlín se pravidelně představuje svými koncertními a pochodovými vystoupeními nejenom v České republice, ale i v zahraničí. Pro svoje vynikající umělecké kvality je soubor pravidelně zván a vysílán na mezinárodní soutěže a vystoupení do zahraničí. Vystupoval v Norsku, Rakousku, Německu, Francii, Belgii, Lucembursku, Dánsku, Maďarsku, Polsku, Rusku aj., kde získal řadu prvních cen nebo předních ocenění. Repertoár orchestru je velmi bohatý. Vedle skladeb klasické české dechovky a českých lidových písní do něho patří např. skladby klasické, muzikálové a filmové světové hudby, skladby pro velký dechový orchestr, orchestrální i rockové skladby. Naše mažoretková skupina vznikla někdy kolem roku 1997 v podstatě díky rozmaru dirigenta Dechového orchestru mladých ve Zlíně. V současné době je tato skupina rozdělena do 6 menších skupinek – 3 skupiny mažoretek podle věku od 4 až do 22 let, taneční skupina se zaměřením na standardní a latinsko-americké tance, twirlingová skupina specializující se zejména na soutěžní show a skupina cheerleaders a street dance, která se věnuje různým stylům tanců a roztleskávání. V repertoáru máme nejen pochody, ale i show program s taneční muzikou, sóla i dua s rekvizitami, swingové melodie, choreografie s tančícími muzikanty nebo třeba kankán. Již téměř 15 let doprovázíme muzikanty na jejich cestách po světě i po naší zemi, zdokonalujeme se a snažíme se své dovednosti zúročit i na soutěžích. Jsme členy SVAZU MAŽORETEK.


MÓRI IFJÚSÁGI FÚVÓSZENEKAR - Maďarsko
Maďarský soubor "Móri  Ifjúsági Fúvószenekar" vznikl v roce 1981 z dětí místní hudební školy a z německého Menšinového sdružení. Na počátku se účastnili místních festivalů, slavností a sponzorských oslav. Počet hudebníků v orchestru se pomalu zvyšoval a dnes ho tvoří až 100 hudebníků. V roku 1991 se stal orchestr sdružením, což mu umožňuje získat i finanční příspěvky na činnost. Soubor slaví mnoho profesionálních úspěchů na domácích i zahraničních festivalech. Mají za sebou 41 zahraničních vystoupení od Finska až po Izrael. V roce 2001 vyhráli první místo na festivalu v Szolnoku s názvem „Madarské Tisícrocia Národny Festival”. Od roku 2001 se také pravidelně účastní festivalu FIJO Cheb, který byl pro ně první festival po vstupu do EU a tím reprezentovali i celé Maďarsko a jeho kulturu. Vydali 3 CD, 1 LP a 2 DVD. V repertoáru mají více jak 100 skladeb. Dirigentem je pan Sándor Acsaivedúci.

 http://www.morifuvosok.hu/

MĚSTSKÝ DECHOVÝ ORCHESTR CHEB
Městský dechový orchestr, dříve Mládežnický dechový orchestr při LŠU Jindřicha Jindřicha v Chebu byl založen v roce 1958 dirigentem Václavem Kučerou. Z původních 12 členů se soubor postupem času rozrostl až na 60-80 členný dechový orchestr. V celostátních soutěžích dechových orchestrůLŠU získal několikrát prvé místo.
V roce 1977 ukončil pan Kučera činnost u orchestru a na jeho místo nastoupil pan Jaroslav Novotný. Pod jeho vedením soubor nadále dosahoval výborných výsledků. Pan Novotný ukončil práci v roce 1989, aby se po dvouleté přestávce, kdy u orchestru působil Václav Eichler, vrátil a vedl jej do roku 1994. V září 1994 převzal taktovku současný dirigent, absolvent vojenské konzervatoře a bývalý člen MDO, Jiří Smitek. Mezi země, ve kterých orchestr vystupoval, patří Rakousko, Maďarsko, země bývalé SSSR, Německo, Dánsko, Belgie, Holandsko, Švédsko, Norsko, Bulharsko, Francie, Itálie, Švýcarsko, Kanada, Malajsie a Čína.
Největší úspěchy:

2. cena na světové soutěži v Malajské Kuala Lumpur 2011 
(celkově 11. pozice v show mezi početnou konkurencí převážně z Asie)
1. cena na světové soutěži v italské Monze 2003
(2. místo v pochodové soutěži, celkově 8. pozice v show mezi početnou konkurencí z celého světa)
1. cena na světové soutěži v německé Postupimi 2001
(3. místo ve své kategorii a celkově 7.pozice mezi početnou konkurencí z celého světa)
1. cena na světové soutěži v kanadském Calgary 2000  
(1.místo ve své kategorii a celkově 4.pozice mezi bezmála 150 orchestry z celého světa)
3 x 1. cena na světové soutěži ve švýcarském Curychu 1999
(1. místo v koncertní, pochodové i show soutěži)
Jako jediný orchestr z České republiky je členem World Asociation of Marching and Show Bands


VETERÁNÍ MDO CHEB
Po ukončení činnosti u Mládežnického dechového orchestru v Chebu (MDO) napadlo pana Václava Kučeru, zakladatele tohoto orchestru i zakladatele festivalu FIJO, dále využít muzikantského potenciálu hudebníků, kteří již skončili v MDO, ale dále byli aktivními muzikanty v různých orchestrech a hudebních školách při festivalu FIJO. Od nápadu nebylo daleko k realizaci a tak na festivalu FIJO 1992 poprvé vystoupil orchestr složený převážně z bývalých členů MDO pod vedením pana Václava Kučery s názvem „Veteráni MDO Cheb“, později také „Stará garda MDO Cheb“. Od roku 1992 se tento orchestr, v posledních letech s názvem „Veteráni MDO Cheb“, již tradičně zúčastňuje všech ročníků festivalu při zahájení, průvodu a slavnostním ukončení FIJO. S ohledem na to, že tito muzikanti se prakticky scházejí s různými obměnami po dvou letech v den zahájení festivalu (bez společných zkoušek a nácviku), nelze dopředu odhadnou, kolik jich bude, ale prakticky na každém ročníku je to jeden z nejpočetnějších orchestrů, který doprovází i bývalí muzikanti, kteří již aktivně nehrají. Pro nás, bývalé členy MDO Cheb je FIJO nejen příležitostí dokázat, že to s nástroji ještě umíme, ale také je to setkání kamarádů, kteří mají možnost zavzpomínat na ty krásné, společně prožité časy při působení v MDO Cheb.

...................................................

UŽ MÁME I PLAKÁT:)

UŽ SE NA VÁS TĚŠÍME:) 

..........................................................................................................................................
Účinkující na festivalu FIJO Cheb 2014:

Městský orchestr mladých Dolní Benešov a mažoretky AMA Opava
Městský orchestr mladých, který působí pod záštitou Kulturního domu při Městském úřadě v Dolním Benešově, má něco přes 60 členů. Dirigentem a uměleckým vedoucím v jedné osobě je pan Bohumír Stoklasa. Kromě mnoha koncertních vystoupení v různých městech a obcích lze toto těleso potkat na různých festivalech u nás i v zahraničí (např. v Německu, Rakousku, Polsku, Francii, Itálii a Maďarsku). Patronem a zřizovatelem je Městský úřad v Dolním Benešově, který se o své svěřence stará a napomáhá k jejich existenci a růstu. Od roku 1994 vystupuje orchestr spolu s mažoretkami „Variace“ z Havířova, pod vedením paní Edity Chwistkové. Tato mažoretková skupina je vůbec první založenou v tehdejším Československu, a to v roce 1970. Vystupovaly za doprovodu mnoha orchestrů v řadě zemí – např. v Alžírsku, Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Polsku, Irsku, a Maďarsku. Za dobu svého působení se orchestr zúčastnil celé řady domácích i zahraničních soutěžních či přehlídkových festivalů, odkud si již přivezl celou řadu ocenění. Mezi nejúspěšnější patří získání ocenění v podobě
1. místa absolutního vítěze na mezinárodním festivalu „Zlatá lyra“ v polském Rybniku v roce 2001. Velké úspěchy orchestr sklízí také například v Německu, a to zejména v severoněmeckém Böselu na festivalu „EURO-MUSIKTAGE“, kterého se zúčastnil v létech 1997, 1999, 2001, 2003 a 2009. Stejně jako v roce 2001 i v roce 2009 se stal na uvedeném festivalu vítězem své skupiny, vítězem diváckého hlasování a v konkurenci 38 orchestrů z celé Evropy se stal i absolutním vítězem celého festivalu.                        
Mladí hudebníci si dali mnoho cílů - zvyšovat svoji hudební úroveň, dělat radost svým příznivcům a bohatě vyplňovat svůj volný čas tak, aby i nadále platilo to krásné úsloví „Co Čech, to muzikant“.

http://www.orchestr-dolnibenesov.unas.cz/

Dychový orchestr a mažoretky Nová Dubnica
Dechový orchestr Nová Dubnica byl založený v roce 1975. U jeho zrodu stál tehdejší ředitel Lidové školy umění Štefan Baláž, který si vychoval z řady hudebníků dirigenta Vratislava Hruboša.  Za dirigenstkou taktovkou se vystřídali také páni Štefan Vlk, Michal Ševčík a Leoš Staněk, který se později stal i uměleckým šéfem. V roce 1977 byla založena taneční skupina mažoretek a vytvořili tak s orchestrem neoddělitelnou součást. Společně za dobu své činnosti dosáhli řadu úspěchů doma i v zahraničí. Pravidelně se objevují na festivalech: Podtatranský festival, Pádivého Trenčín, FIJO Cheb, Kmochův Kolín, Hlučínske jaro, Festival kvetín San Remo, Festival Verona a další. Členy souboru jsou žáci základních, studenti středních a vysokých škol, ale také pracující muzikanti, kteří v tomto souboru vyrostli. Uměleckým vedoucím souboru je Antonín Maděra. Mažoretky vede Zuzana Balážová a Zuzana Plšková. 

http://www.ndorchester.sk/

Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník a Mažoretky SZUŠ taneční
Orchestr vznikl v roce 1971. Zakladatelem je pan Vladimír Vraňovský, který byl přes třicet let jeho uměleckým vedoucím. V současnosti je uměleckým vedoucím orchestru pan Tomáš Uhlíř, dalším dirigentem pan Milan Domes. Za dobu své existence se orchestr rozrostl na zhruba 75-ti členné hudební těleso, kde se vystřídalo přes 370 hudebníků. Členové orchestru nastudovali přes 1000 skladeb a uskutečnili přes tisíc vystoupení. Těžiště repertoáru je tvořeno skladbami současných českých autorů, se kterými orchestr velmi úzce spolupracuje. Orchestr se pravidelně zúčastňuje festivalů a soutěží v České republice, ale i v zahraničí. K orchestru patří neodmyslitelně i mažoretky a o jejich vznik se zasloužila Marta Jurková už v roce 1978. Za celou dobu svého působení stačily úspěšně procestovat Francii, Itálii, Španělsko, Sardinii, Německo, Rakousko, Belgii, Holandsko, Bulharsko, Norsko, Polsko. Největším úspěchem bylo účinkování v přímém přenosu několika televizí u příležitosti oslav Nového čínského roku v Hong – Kongu. Skupina pracovala 10 let pod vedením Lady Stejskalové, v současné době mažoretky připravuje Zuzana Fritscherová. 

http://www.dom.zusjes.cz/index.php

Dechový orchestr mladých Krnov a Majorettes Kynšperk nad Ohří
Již padesát let existuje při Základní umělecké škole v Krnově Dechový orchestr mladých, jehož zakladatelem, uměleckým vedoucím a dirigentem byl po takřka 50 let pan Karel Dospiva, bývalý ředitel LŠU a učitel houslí, trubky a lesního rohu. Orchestr vznikl na podzim v roku 1961. Původně měl Karel Dospiva v úmyslu založit orchestr smyčcový. Tato myšlenka však ztroskotala na nedostatku hráčů. Po této stránce poskytovalo lepší podmínky oddělení dechové a tak se nakonec podařilo vytvořit soubor dechový. Tehdy tento zhruba třicetičlenný soubor poprvé vystoupil 1. 5. 1962 v Krnově, kdy zahrál několik pochodů – Tempo, Naší mládeži, Šly panenky, Kolíne, Kolíne a další. Do Chebu za Vámi přijede více jak 50ti členný orchestr pod vedením dirigenta Luďka Tlacha. Společně s nimi vystoupí Majorettes Kynšperk nad Ohří. Byly založeny v roce 1974. Od roku 1980 je choreografkou a trenérkou Mgr. Jaroslava Danešová. Hlavní činností Majorettes je účinkování na městských, národních i mezinárodních slavnostech a festivalech. K nejcennějším vystoupením patří účinkování v proslulé Royal Albert Hall v Londýně. 

 http://www.domkrnov.cz/

Móri Ifjúsági Fúvószenekar
Maďarský soubor "Móri  Ifjúsági Fúvószenekar" vznikl v roce 1981 z dětí místní hudební školy a z německého Menšinového sdružení. Na počátku se účastnili místních festivalů, slavností a sponzorských oslav. Počet hudebníků v orchestru se pomalu zvyšoval a dnes ho tvoří až 100 hudebníků. V roku 1991 se stal orchestr sdružením, což mu umožňuje získat i finanční příspěvky na činnost. Soubor slaví mnoho profesionálních úspěchů na domácích i zahraničních festivalech. Mají za sebou 41 zahraničních vystoupení od Finska až po Izrael. V roce 2001 vyhráli první místo na festivalu v Szolnoku s názvem „Madarské Tisícrocia Národny Festival”. Od roku 2001 se také pravidelně účastní festivalu FIJO Cheb, který byl pro ně první festival po vstupu do EU a tím reprezentovali i celé Maďarsko a jeho kulturu. Vydali 3 CD, 1 LP a 2 DVD. V repertoáru mají více jak 100 skladeb. Dirigentem je pan Sándor Acsaivedúci.


 http://www.morifuvosok.hu/

Model Youth Orchestra Oleksandriya - Ukrajina
Dětský dechový orchestr Alexandria vznikl v roce 1969. Hlavním cílem tělesa je zapojení školních dětí do dechové hudby, rozvoj hudebních schopností a talentu. Mnoha členům toto zaměření pomohlo najít místo v pozdějším životě. Zakladatelem orchestru i prvním dirigentem byl Jaroslav Pylypovych Gryň. V roce 1977 orchestr získal titul národní umělec. Od roku 1981 až do současnosti vede orchestr dirigent Vakulin Volodymyr Pavldvych. Cena z roku 1977 není však jediná. V roce 1995 orchestr získal titul Laureát 8. mezinárodní soutěže dechových orchestrů. Účastní se velkého množství národních i mezinárodních soutěží a to s nemalými úspěchy. V jeho repertoáru můžete slyšet hudbu světových autorů doby minulé i té současné. 

Leones Marching Band
Mexická pochodová kapela Leones
Tuto kapelu založil v roce 2003 Luis Manuel Herrera, který je hudebním a uměleckým ředitelem. Významná vystoupení proběhla na území Mexika, USA a i v dalších zemích. V současné době má více než 150 studentů hudby střední školy GENERAL No1 EMILIANO ZAPATA z Veracruz – Mexiko, ředitelem této školy je pan Eloy Fernandez Gasca. “Leones” mají národní i mezinárodní repertoár. Jejich oblečení je originální, celá kapela je oblečena v tradičním Mariachi stylu, jehož součástí jsou velká sombrera. Také tanečníci budou oblečeni v tradičních kostýmech typických pro Mexiko. Kapela během svého působení získala řadu význačných ocenění a to jak národních tak i mezinárodních.

Spielmannszug TV "Deutsche Eiche" Hirschfeld
Pochodový orchestr Spielmannszug TV "Deutsche Eiche" Hirschfeld byl založen v roce 1906 a skládá se celkem z 60ti členů, z toho 30 juniorů. V Chebu Vám zahrají 28. 6. od 9 h v průvodu městem a také se v tento představí na přehlídce showbandů v 16 h ve FIJO aréně - náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Více v programu fija.

Таgil-band při Nižnětagilské filharmonii 
Оrchestr populární a jazzové muziky «Таgil-band» při Nižnětagilské filharmonii
Dirigent  - Sergey Šmakov
Mnohonásobný laureát Všeruských a mezinárodních soutěží a festivalů estrádně – dechový orchestr Tagil-Band oslavil v roce 2012 svoje výročí, je to nejznámější těleso v Nižním Tagilu. Tento ansámbl je ozdobou každé městské slavnosti po celý rok. Orchestr složený z 27 hudebníků prezentuje moderní, nápadný a hravý styl hudby, zúčastňuje se závěrečných defilé jako „Tančící orchestr“ na koncertních scénách doma i v zahraničí. V repertoáru Tagil-bandu jsou šlágry 80-90 let, které osloví široké publikům, klasický jazz, blues a samozřejmě pochodové melodie.  


Městský dechový orchestr Cheb

Městský dechový orchestr, dříve Mládežnický dechový orchestr při LŠU Jindřicha Jindřicha v Chebu byl založen v roce 1958 dirigentem Václavem Kučerou. Z původních 12 členů se soubor postupem času rozrostl až na 60-80 členný dechový orchestr. V celostátních soutěžích dechových orchestrů LŠU získal několikrát prvé místo.
V roce 1977 ukončil pan Kučera činnost u orchestru a na jeho místo nastoupil pan Jaroslav Novotný. Pod jeho vedením soubor nadále dosahoval výborných výsledků. Pan Novotný ukončil práci v roce 1989, aby se po dvouleté přestávce, kdy u orchestru působil Václav Eichler, vrátil a vedl jej do roku 1994. V září 1994 převzal taktovku současný dirigent, absolvent vojenské konzervatoře a bývalý člen MDO, Jiří Smitek.
Mezi země, ve kterých orchestr vystupoval, patří Rakousko, Maďarsko, země bývalé SSSR, Německo, Dánsko, Belgie, Holandsko, Švédsko, Norsko, Bulharsko, Francie, Itálie, Švýcarsko, Kanada, Malajsie a Čína.
Největší úspěchy:
2. cena na světové soutěži v Malajské Kuala Lumpur 2011 
(celkově 11. pozice v show mezi početnou konkurencí převážně z Asie)
1. cena na světové soutěži v italské Monze 2003
(2. místo v pochodové soutěži, celkově 8. pozice v show mezi početnou konkurencí z celého světa)
1. cena na světové soutěži v německé Postupimi 2001
(3. místo ve své kategorii a celkově 7.pozice mezi početnou konkurencí z celého světa)
1. cena na světové soutěži v kanadském Calgary 2000  
(1.místo ve své kategorii a celkově 4.pozice mezi bezmála 150 orchestry z celého světa)
3 x 1. cena na světové soutěži ve švýcarském Curychu 1999
(1. místo v koncertní, pochodové i show soutěži)
Jako jediný orchestr z České republiky je členem World Asociation of Marching and Show Bands


Novinky

Czechtourism

Odpočet času

Odpočet času do zahájení festivalu

Vstupenky

Vstupenky na závěrečnou show na Lokomotivě se již prodávají. Tak neváhejte:) Počet je omezen na 2000 kusů.

Prezident festivalu

Prezidentem letošního ročníku FIJO 2016 bude Stan Michalski - významný emeritní profesor hudby, dirigent, pedagog, umělec a porotce show band soutěží. Je také  aktivním členem národních a mezinárodních hudebních asociací. Festival FIJO si oblíbil a v posledních letech je jeho pravidelným účastníkem. 

Dárky FIJO 2016

I letos pro fanoušky festivalu máme dárky - trumpety, rolničky, svítící náramky. Těšíme se na Vás 30. 6. - 3. 7. 2016:)

Info

Czechtourism

Deutsch Version des Festivalprogramms

  Deutsch Version des Festivalprogramms

PŘIHLÁŠKA V NĚMČINĚ 2016

  ANMELDEFORMULAR - FIJO 2016

PŘIHLÁŠKA V ČEŠTINĚ 2016

  Přihlašovací formulář a pravidla FIJO 2016

Program festivalu

 Program festivalu naleznete zde.