Vítáme Vás v Chebu

FIJO Cheb

21. ročník mezinárodního festivalu FIJO se začíná připravovat. Těšíme se na rok 2014. Opět bude tradiční festival plný novinek. 

 


Kontakt

Prezidium FIJO
Za Mostní brannou 5
35002 Cheb

Tel: +420602146049
E-mail: 
keblusek@kcsvoboda.cz

 

Postupně Vám představíme účinkující na festivalu FIJO Cheb 2014:

Městský orchestr mladých Dolní Benešov
Městský orchestr mladých, který působí pod záštitou Kulturního domu při Městském úřadě v Dolním Benešově, má něco přes 60 členů. Dirigentem a uměleckým vedoucím v jedné osobě je pan Bohumír Stoklasa. Kromě mnoha koncertních vystoupení v různých městech a obcích lze toto těleso potkat na různých festivalech u nás i v zahraničí (např. v Německu, Rakousku, Polsku, Francii, Itálii a Maďarsku). Patronem a zřizovatelem je Městský úřad v Dolním Benešově, který se o své svěřence stará a napomáhá k jejich existenci a růstu. Od roku 1994 vystupuje orchestr spolu s mažoretkami „Variace“ z Havířova, pod vedením paní Edity Chwistkové. Tato mažoretková skupina je vůbec první založenou v tehdejším Československu, a to v roce 1970. Vystupovaly za doprovodu mnoha orchestrů v řadě zemí – např. v Alžírsku, Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Polsku, Irsku, a Maďarsku. Za dobu svého působení se orchestr zúčastnil celé řady domácích i zahraničních soutěžních či přehlídkových festivalů, odkud si již přivezl celou řadu ocenění. Mezi nejúspěšnější patří získání ocenění v podobě
1. místa absolutního vítěze na mezinárodním festivalu „Zlatá lyra“ v polském Rybniku v roce 2001. Velké úspěchy orchestr sklízí také například v Německu, a to zejména v severoněmeckém Böselu na festivalu „EURO-MUSIKTAGE“, kterého se zúčastnil v létech 1997, 1999, 2001, 2003 a 2009. Stejně jako v roce 2001 i v roce 2009 se stal na uvedeném festivalu vítězem své skupiny, vítězem diváckého hlasování a v konkurenci 38 orchestrů z celé Evropy se stal i absolutním vítězem celého festivalu.                        
Mladí hudebníci si dali mnoho cílů - zvyšovat svoji hudební úroveň, dělat radost svým příznivcům a bohatě vyplňovat svůj volný čas tak, aby i nadále platilo to krásné úsloví „Co Čech, to muzikant“.

 http://www.orchestr-dolnibenesov.unas.cz/

Dychový orchestr a mažoretky Nová Dubnica

Dechový orchestr Nová Dubnica byl založený v roce 1975. U jeho zrodu stál tehdejší ředitel Lidové školy umění Štefan Baláž, který si vychoval z řady hudebníků dirigenta Vratislava Hruboša.  Za dirigenstkou taktovkou se vystřídali také páni Štefan Vlk, Michal Ševčík a Leoš Staněk, který se později stal i uměleckým šéfem. V roce 1977 byla založena taneční skupina mažoretek a vytvořili tak s orchestrem neoddělitelnou součást. Společně za dobu své činnosti dosáhli řadu úspěchů doma i v zahraničí. Pravidelně se objevují na festivalech: Podtatranský festival, Pádivého Trenčín, FIJO Cheb, Kmochův Kolín, Hlučínske jaro, Festival kvetín San Remo, Festival Verona a další. Členy souboru jsou žáci základních, studenti středních a vysokých škol, ale také pracující muzikanti, kteří v tomto souboru vyrostli. Uměleckým vedoucím souboru je Antonín Maděra. Mažoretky vede Zuzana Balážová a Zuzana Plšková. 

http://www.ndorchester.sk/

Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník a Mažorezky SZUŠ taneční
Orchestr vznikl v roce 1971. Zakladatelem je pan Vladimír Vraňovský, který byl přes třicet let jeho uměleckým vedoucím. V současnosti je uměleckým vedoucím orchestru pan Tomáš Uhlíř, dalším dirigentem pan Milan Domes. Za dobu své existence se orchestr rozrostl na zhruba 75-ti členné hudební těleso, kde se vystřídalo přes 370 hudebníků. Členové orchestru nastudovali přes 1000 skladeb a uskutečnili přes tisíc vystoupení. Těžiště repertoáru je tvořeno skladbami současných českých autorů, se kterými orchestr velmi úzce spolupracuje. Orchestr se pravidelně zúčastňuje festivalů a soutěží v České republice, ale i v zahraničí. K orchestru patří neodmyslitelně i mažoretky
a o jejich vznik se zasloužila Marta Jurková už v roce 1978. Za celou dobu svého působení stačily úspěšně procestovat Francii, Itálii, Španělsko, Sardinii, Německo, Rakousko, Belgii, Holandsko,
Bulharsko, Norsko, Polsko. Největším úspěchem bylo účinkování v přímém přenosu několika televizí u příležitosti oslav Nového čínského roku v Hong – Kongu.
Skupina pracovala 10 let pod vedením Lady Stejskalové, v současné době mažoretky připravuje Zuzana Fritscherová. 

Dechový orchestr mladých Krnov
Již padesát let existuje při Základní umělecké škole v Krnově Dechový orchestr mladých, jehož zakladatelem, uměleckým vedoucím a dirigentem byl po takřka 50 let pan Karel Dospiva, bývalý ředitel LŠU a učitel houslí, trubky a lesního rohu. Orchestr vznikl na podzim v roku 1961. Původně měl Karel Dospiva v úmyslu založit orchestr smyčcový. Tato myšlenka však ztroskotala na nedostatku hráčů.
Po této stránce poskytovalo lepší podmínky oddělení dechové a tak se nakonec podařilo vytvořit soubor dechový. Tehdy tento zhruba třicetičlenný soubor poprvé vystoupil 1. 5. 1962 v Krnově, kdy zahrál několik pochodů – Tempo, Naší mládeži, Šly panenky, Kolíne, Kolíne a další.
Do Chebu za Vámi přijede více jak 50ti členný orchestr pod vedením dirigenta Luďka Tlacha.


 

Novinky

PŘIPRAVUJEME 21. ročník festivalu FIJO CHEB 2014

Připravujeme Fijo Cheb 2014 – případní zájemci o brigádu (pořadatelská služba) během festivalu Fijo, který se bude konat ve dnech 26. – 29. 6. 2014 se mohou přihlásit na email: svobodova@kcsvoboda.cz. 
Požadujeme zkušenost s organizací akcí a zaslání CV.

 

21. ročník festivalu FIJO

Takto bude vypadata nová grafika festivalu pro rok 2014. Už brzo bude jezdit polepený autobus. Už máme první potvrzené orchestry:) Chystáme opět řadu novinek. Bude více místa na sezení na náměstí. Zahajovací ceremoniál a slavnostní zakončení dozná řadu novinek. Festival vyjede i mimo Cheb. 

20. ročník festivalu FIJO skončil

Cheb přivítal na přelomu června a července třídenní show muzikantů a mažoretek, která je neodělitelnou součástí života města vždy jednou za dva roky. Letos do našeho města zavítalo na 850 účastníků, uskutečnilo se 15 koncertů, přehlídek a show v našem městě a 10 akcí v dalších městech Karlovarského kraje a v sousedním Německu.

Akce se setkala s kladnou odezvou nejen u diváků, ale i u samotných účastníku. Dovolíme si zde zveřejnit několik reakcí:

Dobrý den, až nyní jsem se dostal k emailu, takže reaguji.... Musím mnohokrát vyzvednout organizaci a vůbec celé FIJO 2012. Už jsem zažil v ČR mnoho festivalů, ale ten Váš byl naprosto špičkově zorganizovaný, nedá se to vůbec srovnat. Prostě skutečně víte jak na to....Mnohokráte díky za Jeseník i za skvělou průvodkyni Sašu, opět tvrdím, že takového průvodce již dlouho nepamatujeme... Prosím tlumočit poděkování všem, kteří se na letošním FIJU podíleli a já doufám, že někdy v budoucnu se opět v Chebu potkáme. S přátelským hudebním pozdravem Tomáš Uhlíř, DOM ZUŠ Jeseník

Zdravím Vás všechny v Chebu z Dolního Benešova.Chtěl bych Vám všem kdo se o nás staral od kuchařek přes pilotku až po všechny organizátory této obrovské akce poděkovat za pozvání a přejí Vám ať, takovou krásnou tradici zachováte i nadále.Ještě jednou Vám děkují za Městský orchestr mladých. Novák Richard dirigent.

Hi Fijo! Thank you very much for your festival!! I'd like to tell you my band is really really enthusiastic about Cheb, about the organization, about everything, about the people! We loved our trip and our performance in Cheb. Thanks for everything and very much compliments about all your job, was really great and perfect. I wish you all the best about 2014!! See you! Keep in touch! Thank you again :) Bye!!Alberto. Brianza Parade Band (Italy)

Info

PŘIHLÁŠKA 2014

Přihlašovací formulář a pravidla FIJO 2014