Vítáme Vás v Chebu

FIJO Cheb

22. ročník mezinárodního festivalu FIJO CHEB 2016
Už známe datum: 30. 6. - 3. 7. 2016. Těšíme se na Vás v roce 2016.

 


Kontakt

Prezidium FIJO
Za Mostní brannou 5
35002 Cheb

Tel: +420602146049
E-mail: 
keblusek@kcsvoboda.cz

 

UŽ SE NA VÁS TĚŠÍME:) 

Postupně Vám představíme účinkující na festivalu FIJO Cheb 2014:

Městský orchestr mladých Dolní Benešov a mažoretky AMA Opava
Městský orchestr mladých, který působí pod záštitou Kulturního domu při Městském úřadě v Dolním Benešově, má něco přes 60 členů. Dirigentem a uměleckým vedoucím v jedné osobě je pan Bohumír Stoklasa. Kromě mnoha koncertních vystoupení v různých městech a obcích lze toto těleso potkat na různých festivalech u nás i v zahraničí (např. v Německu, Rakousku, Polsku, Francii, Itálii a Maďarsku). Patronem a zřizovatelem je Městský úřad v Dolním Benešově, který se o své svěřence stará a napomáhá k jejich existenci a růstu. Od roku 1994 vystupuje orchestr spolu s mažoretkami „Variace“ z Havířova, pod vedením paní Edity Chwistkové. Tato mažoretková skupina je vůbec první založenou v tehdejším Československu, a to v roce 1970. Vystupovaly za doprovodu mnoha orchestrů v řadě zemí – např. v Alžírsku, Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Polsku, Irsku, a Maďarsku. Za dobu svého působení se orchestr zúčastnil celé řady domácích i zahraničních soutěžních či přehlídkových festivalů, odkud si již přivezl celou řadu ocenění. Mezi nejúspěšnější patří získání ocenění v podobě
1. místa absolutního vítěze na mezinárodním festivalu „Zlatá lyra“ v polském Rybniku v roce 2001. Velké úspěchy orchestr sklízí také například v Německu, a to zejména v severoněmeckém Böselu na festivalu „EURO-MUSIKTAGE“, kterého se zúčastnil v létech 1997, 1999, 2001, 2003 a 2009. Stejně jako v roce 2001 i v roce 2009 se stal na uvedeném festivalu vítězem své skupiny, vítězem diváckého hlasování a v konkurenci 38 orchestrů z celé Evropy se stal i absolutním vítězem celého festivalu.                        
Mladí hudebníci si dali mnoho cílů - zvyšovat svoji hudební úroveň, dělat radost svým příznivcům a bohatě vyplňovat svůj volný čas tak, aby i nadále platilo to krásné úsloví „Co Čech, to muzikant“.

http://www.orchestr-dolnibenesov.unas.cz/

Dychový orchestr a mažoretky Nová Dubnica
Dechový orchestr Nová Dubnica byl založený v roce 1975. U jeho zrodu stál tehdejší ředitel Lidové školy umění Štefan Baláž, který si vychoval z řady hudebníků dirigenta Vratislava Hruboša.  Za dirigenstkou taktovkou se vystřídali také páni Štefan Vlk, Michal Ševčík a Leoš Staněk, který se později stal i uměleckým šéfem. V roce 1977 byla založena taneční skupina mažoretek a vytvořili tak s orchestrem neoddělitelnou součást. Společně za dobu své činnosti dosáhli řadu úspěchů doma i v zahraničí. Pravidelně se objevují na festivalech: Podtatranský festival, Pádivého Trenčín, FIJO Cheb, Kmochův Kolín, Hlučínske jaro, Festival kvetín San Remo, Festival Verona a další. Členy souboru jsou žáci základních, studenti středních a vysokých škol, ale také pracující muzikanti, kteří v tomto souboru vyrostli. Uměleckým vedoucím souboru je Antonín Maděra. Mažoretky vede Zuzana Balážová a Zuzana Plšková. 

http://www.ndorchester.sk/

Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník a Mažoretky SZUŠ taneční
Orchestr vznikl v roce 1971. Zakladatelem je pan Vladimír Vraňovský, který byl přes třicet let jeho uměleckým vedoucím. V současnosti je uměleckým vedoucím orchestru pan Tomáš Uhlíř, dalším dirigentem pan Milan Domes. Za dobu své existence se orchestr rozrostl na zhruba 75-ti členné hudební těleso, kde se vystřídalo přes 370 hudebníků. Členové orchestru nastudovali přes 1000 skladeb a uskutečnili přes tisíc vystoupení. Těžiště repertoáru je tvořeno skladbami současných českých autorů, se kterými orchestr velmi úzce spolupracuje. Orchestr se pravidelně zúčastňuje festivalů a soutěží v České republice, ale i v zahraničí. K orchestru patří neodmyslitelně i mažoretky a o jejich vznik se zasloužila Marta Jurková už v roce 1978. Za celou dobu svého působení stačily úspěšně procestovat Francii, Itálii, Španělsko, Sardinii, Německo, Rakousko, Belgii, Holandsko, Bulharsko, Norsko, Polsko. Největším úspěchem bylo účinkování v přímém přenosu několika televizí u příležitosti oslav Nového čínského roku v Hong – Kongu. Skupina pracovala 10 let pod vedením Lady Stejskalové, v současné době mažoretky připravuje Zuzana Fritscherová. 

http://www.dom.zusjes.cz/index.php

Dechový orchestr mladých Krnov a Majorettes Kynšperk nad Ohří
Již padesát let existuje při Základní umělecké škole v Krnově Dechový orchestr mladých, jehož zakladatelem, uměleckým vedoucím a dirigentem byl po takřka 50 let pan Karel Dospiva, bývalý ředitel LŠU a učitel houslí, trubky a lesního rohu. Orchestr vznikl na podzim v roku 1961. Původně měl Karel Dospiva v úmyslu založit orchestr smyčcový. Tato myšlenka však ztroskotala na nedostatku hráčů. Po této stránce poskytovalo lepší podmínky oddělení dechové a tak se nakonec podařilo vytvořit soubor dechový. Tehdy tento zhruba třicetičlenný soubor poprvé vystoupil 1. 5. 1962 v Krnově, kdy zahrál několik pochodů – Tempo, Naší mládeži, Šly panenky, Kolíne, Kolíne a další. Do Chebu za Vámi přijede více jak 50ti členný orchestr pod vedením dirigenta Luďka Tlacha. Společně s nimi vystoupí Majorettes Kynšperk nad Ohří. Byly založeny v roce 1974. Od roku 1980 je choreografkou a trenérkou Mgr. Jaroslava Danešová. Hlavní činností Majorettes je účinkování na městských, národních i mezinárodních slavnostech a festivalech. K nejcennějším vystoupením patří účinkování v proslulé Royal Albert Hall v Londýně. 

 http://www.domkrnov.cz/

Móri Ifjúsági Fúvószenekar
Maďarský soubor "Móri  Ifjúsági Fúvószenekar" vznikl v roce 1981 z dětí místní hudební školy a z německého Menšinového sdružení. Na počátku se účastnili místních festivalů, slavností a sponzorských oslav. Počet hudebníků v orchestru se pomalu zvyšoval a dnes ho tvoří až 100 hudebníků. V roku 1991 se stal orchestr sdružením, což mu umožňuje získat i finanční příspěvky na činnost. Soubor slaví mnoho profesionálních úspěchů na domácích i zahraničních festivalech. Mají za sebou 41 zahraničních vystoupení od Finska až po Izrael. V roce 2001 vyhráli první místo na festivalu v Szolnoku s názvem „Madarské Tisícrocia Národny Festival”. Od roku 2001 se také pravidelně účastní festivalu FIJO Cheb, který byl pro ně první festival po vstupu do EU a tím reprezentovali i celé Maďarsko a jeho kulturu. Vydali 3 CD, 1 LP a 2 DVD. V repertoáru mají více jak 100 skladeb. Dirigentem je pan Sándor Acsaivedúci.


 http://www.morifuvosok.hu/

Model Youth Orchestra Oleksandriya - Ukrajina
Dětský dechový orchestr Alexandria vznikl v roce 1969. Hlavním cílem tělesa je zapojení školních dětí do dechové hudby, rozvoj hudebních schopností a talentu. Mnoha členům toto zaměření pomohlo najít místo v pozdějším životě. Zakladatelem orchestru i prvním dirigentem byl Jaroslav Pylypovych Gryň. V roce 1977 orchestr získal titul národní umělec. Od roku 1981 až do současnosti vede orchestr dirigent Vakulin Volodymyr Pavldvych. Cena z roku 1977 není však jediná. V roce 1995 orchestr získal titul Laureát 8. mezinárodní soutěže dechových orchestrů. Účastní se velkého množství národních i mezinárodních soutěží a to s nemalými úspěchy. V jeho repertoáru můžete slyšet hudbu světových autorů doby minulé i té současné. 

Leones Marching Band
Mexická pochodová kapela Leones
Tuto kapelu založil v roce 2003 Luis Manuel Herrera, který je hudebním a uměleckým ředitelem. Významná vystoupení proběhla na území Mexika, USA a i v dalších zemích. V současné době má více než 150 studentů hudby střední školy GENERAL No1 EMILIANO ZAPATA z Veracruz – Mexiko, ředitelem této školy je pan Eloy Fernandez Gasca. “Leones” mají národní i mezinárodní repertoár. Jejich oblečení je originální, celá kapela je oblečena v tradičním Mariachi stylu, jehož součástí jsou velká sombrera. Také tanečníci budou oblečeni v tradičních kostýmech typických pro Mexiko. Kapela během svého působení získala řadu význačných ocenění a to jak národních tak i mezinárodních.

Spielmannszug TV "Deutsche Eiche" Hirschfeld
Pochodový orchestr Spielmannszug TV "Deutsche Eiche" Hirschfeld byl založen v roce 1906 a skládá se celkem z 60ti členů, z toho 30 juniorů. V Chebu Vám zahrají 28. 6. od 9 h v průvodu městem a také se v tento představí na přehlídce showbandů v 16 h ve FIJO aréně - náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Více v programu fija.

Таgil-band při Nižnětagilské filharmonii 
Оrchestr populární a jazzové muziky «Таgil-band» při Nižnětagilské filharmonii
Dirigent  - Sergey Šmakov
Mnohonásobný laureát Všeruských a mezinárodních soutěží a festivalů estrádně – dechový orchestr Tagil-Band oslavil v roce 2012 svoje výročí, je to nejznámější těleso v Nižním Tagilu. Tento ansámbl je ozdobou každé městské slavnosti po celý rok. Orchestr složený z 27 hudebníků prezentuje moderní, nápadný a hravý styl hudby, zúčastňuje se závěrečných defilé jako „Tančící orchestr“ na koncertních scénách doma i v zahraničí. V repertoáru Tagil-bandu jsou šlágry 80-90 let, které osloví široké publikům, klasický jazz, blues a samozřejmě pochodové melodie.  


Městský dechový orchestr Cheb

Městský dechový orchestr, dříve Mládežnický dechový orchestr při LŠU Jindřicha Jindřicha v Chebu byl založen v roce 1958 dirigentem Václavem Kučerou. Z původních 12 členů se soubor postupem času rozrostl až na 60-80 členný dechový orchestr. V celostátních soutěžích dechových orchestrů LŠU získal několikrát prvé místo.
V roce 1977 ukončil pan Kučera činnost u orchestru a na jeho místo nastoupil pan Jaroslav Novotný. Pod jeho vedením soubor nadále dosahoval výborných výsledků. Pan Novotný ukončil práci v roce 1989, aby se po dvouleté přestávce, kdy u orchestru působil Václav Eichler, vrátil a vedl jej do roku 1994. V září 1994 převzal taktovku současný dirigent, absolvent vojenské konzervatoře a bývalý člen MDO, Jiří Smitek.
Mezi země, ve kterých orchestr vystupoval, patří Rakousko, Maďarsko, země bývalé SSSR, Německo, Dánsko, Belgie, Holandsko, Švédsko, Norsko, Bulharsko, Francie, Itálie, Švýcarsko, Kanada, Malajsie a Čína.
Největší úspěchy:
2. cena na světové soutěži v Malajské Kuala Lumpur 2011 
(celkově 11. pozice v show mezi početnou konkurencí převážně z Asie)
1. cena na světové soutěži v italské Monze 2003
(2. místo v pochodové soutěži, celkově 8. pozice v show mezi početnou konkurencí z celého světa)
1. cena na světové soutěži v německé Postupimi 2001
(3. místo ve své kategorii a celkově 7.pozice mezi početnou konkurencí z celého světa)
1. cena na světové soutěži v kanadském Calgary 2000  
(1.místo ve své kategorii a celkově 4.pozice mezi bezmála 150 orchestry z celého světa)
3 x 1. cena na světové soutěži ve švýcarském Curychu 1999
(1. místo v koncertní, pochodové i show soutěži)
Jako jediný orchestr z České republiky je členem World Asociation of Marching and Show Bands


Novinky

22. ročník festivalu FIJO

Festival pro rok 2016 se připravuje. Už máme první potvrzené orchestry:) Chystáme opět řadu novinek. Festival opět vyjede i mimo Cheb. Datu: 30. 6. - 3. 7. 2016

PODĚKOVÁNÍ CHEBU

Touto cestou by som sa Vám chcel ešte raz poďakovať za pozvanie a obvyklé viac ako milé privítanie vo Vašom malebnom meste Cheb na (pre nás) kultovej akcii FIJO. V konkrétnom roku, keď sa FIJO koná, je to pre nás akcia roka a tak ako doteraz, cítili sme sa tam opäť ako v raji.
Poďakovanie a srdečné pozdravy zasielam aj predstaviteľom mesta Cheb a všetkým zainteresovaným okolo prípravy a realizácie úžasného festivalu FIJO Cheb 2014.
S úctou Pavol Šveda,
manager DOM Nová Dubnica

Galerie

Podívejte se na fotky z festivalu. Stačí se přepnou do sekce GALERIE. Další fotografie jsou na Facebooku KC Svoboda.

Info

PŘIHLÁŠKA 2016

Přihlašovací formulář a pravidla FIJO 2016